Autor je ekonóm a pedagóg
Svetové kníhkupectvá v osemdesiatych rokoch zaplavili knihy o japonskom manažmente. A nebolo sa čo čudovať. Japonská ekonomika sa z večera do rána stala významným svetovým hráčom, zaručenou kulisou pre akékoľvek sci-fi bola ázijská nie vždy iba ekonomická dominancia a americké televízie vysielali dokumenty o japonských kovbojoch skupujúcich ranče na stredozápade.
Prasknutie japonskej bubliny a následná dvadsať rokov trvajúca „stratená dekáda“ však schladili nadšenie v zázračné manažérske recepty. Tomu ešte viac napomohla skupina ekonómov na čele s Alwynom Youngom. Tí ukázali, že na japonskom raste nie je toho až toľko zázračného a z veľkej časti ho možno vysvetliť jednoducho tým, že Japonsko po druhej svetovej vojne začínalo de facto od piky.
Toľko k všemocnému manažmentu.
Spôsob fungovania súkromných inštitúcií sa z hľadáčika ekonomického výskumu stratil a kníhkupectvá začal valcovať iný bestseller. Tým sa stala kniha Prečo národy zlyhávajú z pera ekonomickej superstar Darona Acemoglua a Jamesa Robinsona. Kľúčom k úspechu sú vraj verejné inštitúcie. Pluralitná demokracia, fungujúce súdnictvo, neprohibitívne zdanenie.