Keď liberáli ohlásia, že idú robiť hodnotovú politiku, v konzervatívnom tábore by to mohli čítať ako odkaz pre nich. Že sa oživí agenda kultúrnych vojen okolo výlučnosti manželstva, uvoľnenia drogovej legislatívy a eutanázie – tieto témy totiž avizovala SaS ako hodné diskusie v blízkom čase.
No v skutočnosti je to najmä výzva čerstvo zaregistrovanému Progresívnemu Slovensku, že témy sú obsadené. Strane totiž z prieskumu vyšlo, že najviac o nich ako o volebnej možnosti uvažujú práve voliči SaS.
Že sa nejaká časť utrhne za Poliačikom, ktorý migroval k progresívcom, sa dalo predpokladať. Saska teraz musí vyvrátiť predstavu, že odvážne témy a iskrivé diskusie odišli s Poliačikom a treba ich hľadať tam.

Aj takto by sme si mohli vysvetliť náhlu potrebu usporiadať tlačovku k dosadeniu Blahovej na uvoľnené miesto po Drobovi, ktorý už sedí na Bratislavskom kraji.
Drobu sme si, popravde, na čele tímu pre osobné slobody príliš nezafixovali. V predvolebnom rozhovore sa podelil o to, že s predsedovým slovníkom k utečeneckej téme síce nesúhlasí, no s tou nezlučiteľnosťou islamu a kresťanskej Európy mal pravdu.
Pozícia je to, samozrejme, legitímna. No nevyrastá, ako sme už miliónkrát povedali, z liberálneho svetonázoru, ale z najširšieho voličského postoja, ktorý Sulík pred voľbami obsiahol a drží si ho naďalej.
Nová tímlíderka si tak bude musieť poradiť s otváraním diskusie o tolerantnej spoločnosti v zovretí názorov vnútri strany. Veľa šťastia na spojnici Sulíkovej teórie nekompatibilného islamu a Nicholsonovej manuálu pre rómske osady.