SME

Mám taký sen o novom Slovensku

Vianoce sú aj príležitosťou na želania a snívanie snov o lepšom svete. Próza toho, čo príde, je však výzvou premeniť sny na skutočnosť.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je teológ

Môj sen o Slovensku je snom o krajine, ktorá je hrdá na svoj potenciál nie preto, čím je, ale skôr preto, čím sa s týmto potenciálom môže stať. Hrdosť a sebavedomie verejnosti bude živená zmysluplne vtedy, ak namiesto Svätoplukov a vymyslených príbehoch o starých Slovákoch budú priťahovať pozornosť živí inšpirujúci ľudia, ktorí oslovujú slovami, ktoré sú kryté rečou ich preukázateľných úspešných príbehov.

Úspešný príbeh nie je len junácka pasovačka za našimi humnami, ale ochota pasovať sa s najlepšími, súťažiť s nimi na európskom aj svetovom ihrisku a nebáť sa do tohto dialógu a hľadania lepšieho riešenia aj aktívne vstúpiť. Ako programátori, ako vývojári, ako vedci, alebo ako aktívni hráči pri riešení globálnych migračných, environmentálnych či hodnotových konfliktov a tém.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budúcnosť bola vždy neistá a vždy si vyžadovala odhodlanie. Budúcnosť nie je dôvodom na obavy. Rozumná odvaha vyplýva práve zo sebavedomia, že pri riešení problémov, ktoré nás presahujú, nájdeme spojencov aj mimo Slovenska. Lebo všetkých ľudí dobrej vôle musí spoločne zaujímať hlad, bieda, vojny aj novodobé sťahovanie národov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Naša európska aj slovenská prítomnosť je taká harmonická práve preto, lebo vízia zakladateľov a autorov paktu o uhlí a oceli, bola nadčasová. Nemci a Francúzi postavili hrádzu vojenským konfliktom, lebo nastavili pravidlá spolupráce a obchodovania. No nezabudli ani na spoločné tradície, ktoré spájali tých, čo nechceli šíriť nenávisť nacionalizmu, ale našli všeobecnú deklaráciu hodnôt, ktoré tieto hranice prekonávajú.

Súostrovia spolupráce

Vieme, čo je dobré, vieme, kto je kompetentný, vidíme, kto sa ako správa. Charakter a kultúra nie je ornament, ale vitálnou silou akéhokoľvek snaženia a budovania lepšieho sveta. Ostrovy sa spájajú a namiesto súostrovia gulag, ktoré by sme zapĺňali deportovanými názorovými odporcami, chceme budovať nové súostrovia spolupráce.

Verím v rodinu, kde matka a otec povzbudzujú a majú radi svoje deti. Nestrašia ich peklom, ale pomáhajú im s láskou odhaľovať krásy tohto sveta aj so zodpovednosťou za jeho budúcnosť. Otec je však aj dobrým manželom. Stará sa a má rád aj svoje nezbedné či trochu nevydarené deti, lebo práve ony potrebujú viac lásky a pozornosti. Kde dievčatá aj chlapci majú rovnaké šance, ale tí slabší potrebujú pocítiť viac dôvery a povzbudenie, lebo príliš dlho sme boli orientovaní na výkon a videli sme úspech ako požehnanie a neúspech ako trest.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C56NB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemecký automobilový priemysel zašiel za hranicu zákona, aby udržal staré technológie.

Koniec nemeckého ekonomického zázraku znamená aj koniec akej-takej slovenskej prosperity.


32
Peter Tkačenko.

Keď si zakázal čisté riešenie na Ústavnom súde, zostala mu improvizácia.


7
Referendum Peter Pellegrini dnes

Iniciovalo ho Slovenské hnutie obrody.


TASR 54
Slovenskí hokejisti na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, proti komu nastúpia hokejisti.


7

Neprehliadnite tiež

Predseda KDH Milan Majerský.

Nie je to nič, než hanba. Čia? Ich, veru ich.


Peter Tkačenko.

Keď si zakázal čisté riešenie na Ústavnom súde, zostala mu improvizácia.


7
Premiér Fico s kolegami zo Smeru počas parlamentnej schôdze.

Prečo naši politici nerozumejú, keď im Rusi hovoria, že nás napadnú?


4

Ficovi, Blahovi či Chmelárovi hádže polená pod nohy vlastný zamestnávateľ.


9
SkryťZatvoriť reklamu