SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Advent je čas očakávania. Dokážeme dnes ešte na niečo čakať?

Ženích prichádza. Kristus prichádza – to je posolstvo adventu. Nie prišiel, nie príde, ale prichádza.

Živý Betlehem. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je teológ

Adventné obdobie má dvojaký charakter: je časom prípravy na slávnosť Narodenia Pána, v ktorom si pripomíname prvý príchod Božieho Syna medzi ľudí a zároveň je to čas, v ktorom sa touto pripomienkou upriamuje ľudská myseľ na očakávanie druhého Ježišovho príchodu na konci vekov.

Z týchto dvoch dôvodov je adventné obdobie časom radostného očakávania. Aj my kresťania hovoríme, že žijeme v očakávaní.

V skutočnosti, ak chceme byť úprimní, musíme si priznať, že vlastne už nič neočakávame. Je preto nevyhnutne potrebné, aby sme si v sebe obnovili túžbu a nádej na Ježišov príchod. Kresťanská nádej nie je únikom do druhého života pred ťarchou zodpovednosti v tomto svete, ale naopak, je výzvou pre plnú angažovanosť za právo, pravdu a lásku.

Pre veriacich v Ježiša Krista je Kristov príchod nádejou na zavŕšenie vykúpenia a na vyslobodenie zo všetkých strachov, úzkostí, bolestí, ako aj smrti.

Dokážeme čakať?

V súčasnosti platí „všetko a hneď“. Dnes je dôležitý výkon, produkcia, rast. Richard Rohr, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov duchovnej obnovy, si myslí, že musíme opustiť tri veľké veci: neúmerný tlak byť úspešným, neúmernú vôľu mať vždy pravdu – aj teologickú, no a nakoniec neúmernú vôľu byť mocným a mať všetko pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čoho je v kultúre nadbytku stále menej, je práve a prekvapujúco čas spolu s múdrosťou a priateľstvom. Ale práve múdrosť a priateľstvo sú veci, pre ktoré je ľudské srdce stvorené.

Musíme presne pomenovať, do akej miery sme panovania chtiví a neústupní vo svojej pravde. Musíme prekonať nacionalizmus. Tiež musíme prekonať nutkanie vlastniť množstvo vecí a mať všetko pre svoje osobné potreby.

Kardinál Newman napísal: „Kresťan je ten, kto očakáva Krista“. Dokázať čakať si dnešný človek prekladá, ako byť pasívny, či nezodpovedne sa vyhýbať riešeniam problémov. Tým, že chcem všetko a hneď, vlastne ukazujem, že nemám v sebe nádej. Veď práve čakanie je symbolom veľkej nádeje.

Rozmer otvorenej budúcnosti, radosť, očakávanie niečoho s trpezlivosťou, sa z nášho života vytráca. Tým znehodnocujeme aj prítomnosť, pretože tá sa stáva len predstavou strácajúcej sa budúcnosti. Kresťanstvo je náboženstvom diania, dejín a presahovania do budúcnosti. Absolútna budúcnosť je pravá a vlastná budúcnosť človeka. Jej prijatie je vrcholnou úlohou ľudského pobytu na svete.

Kresťanstvo je ku každému zmysluplnému vnútrosvetskému plánovaniu budúcnosti nielen neutrálne, ale práve naopak, sa k nemu stavia pozitívne, lebo kresťanstvo považuje túto racionálnu, aktívne plánovanú konštrukciu pozemskej budúcnosti za úlohu vyplývajúcu z Bohom chceného bytostného určenia človeka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ženích prichádza. Kristus prichádza – to je posolstvo adventu. Nie prišiel, nie príde, ale prichádza. Preto adventné očakávanie znamená čakať teraz, v tejto chvíli môjho života, čakať na stretnutie v prítomnosti v perspektíve večnosti.

Rýchlosť je návyková látka

História našej súčasnosti je príbehom zrýchľovania. Netrpezlivosť je znamením súčasnosti. Všetko sa stále zrýchľuje, ľudský pokrok nemožno zastaviť, žijeme dlhšie a predsa je otázne, či máme zo života viac, než generácie pred nami. Rútime sa krajinou, ktorú už pre rýchlosť, ktorou sa pohybujeme, nemožno ani vnímať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Po hlasovaní o Matovičovi tarabovcom prešli tri návrhy.


a 1 ďalší 9 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


12 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


10 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


5 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zastropovanie cien energií je užitočné, ale krátkodobé riešenie.


Ľuboš Uhlík 9 h
Protest v réžii Smeru, Hlasu a SNS pred prezidentským palácom.

Bremeno nepomenovanej viny a hnusných nemorálnych činov si nesieme všetci až do hrobu.


Magda Vášáryová 10 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


11 h
Peter Schutz.

Podstatnejšia je zvýšená pravdepodobnosť predčasných volieb, len chýba voliteľná alternatíva.


12 h
SkryťZatvoriť reklamu