Autor je prezident Európskeho ľudového antirasistického hnutia – EGAM, koordinátor Siete európskych parlamentárov Elieho Wiesela za prevenciu masových zverstiev
Povedzme to naplno: dediči nacizmu majú silnú pozíciu v novej rakúskej vláde. Následkom toho európske štáty a občianska spoločnosť musia odhodlane zakročiť, aby vylúčili túto vládu z Európy, a aby bojkotovali rakúske predsedníctvo Európskej únie.
Viem, že tento postoj, ktorý bol jednomyseľný a zhodný za predošlej účasti FPÖ vo vláde rokov 2000 až 2006, už takým nie je. Bude dnes nacistické dedičstvo menej neblaho vnímané ako včera? Bude dnes vyhladzovacia povaha ideologických referentov strany menej nebezpečná ako včera?
Nezmenili sa
Ak je to skutočne v zásade protimoslimská a xenofóbna debata, hlavne proti utečencom, čo umožnilo návrat FPÖ do popredia politickej scény, tak sa jej ideologické podhubie nezmenilo.
Antisemitské incidenty, ktoré zdôrazňujú kampaň vrátane istých hraničných antisemitských vyhlásení nového kancelára Kurza, ukazujú, že antisemitizmus je na vzostupe a stáva sa nevraživejším vo svojom politickom výraze: tak v FPÖ, ako aj v ďalších hnutiach a stranách.
Isté vymazanie pamiatky Šoa (holokaustu), vzhľadom na prehlbujúcu sa vzdialenosť časovú a na odchod tých, čo ho prežili – hlavne v štátoch, ktoré nepoznajú skutočnú denacifikáciu alebo serióznu prácu s pamäťou, hrajú úlohu v zhovievavosti, s akou sa FPÖ opäť raz začlenila do vlády.
Podobne aj nacionalizmus má istú príťažlivosť pre mladých – v Rakúsku aj inde – a robí z nich jedných z najdôležitejších stúpencov tejto strany.
Občianska spoločnosť bez záujmu
Apatia občianskej spoločnosti je však tým, čo predstavuje fatálnu jedinečnosť Rakúska. Za dva mesiace, počas ktorých sa konali rokovania s cieľom vytvoriť novú vládu, sa občianska spoločnosť v podstate vážnejšie neozvala. Akoby to, že vicekancelárom je blízky spojenec neonacistov a jeho strana ovláda jedno z najvyšších federálnych ministerstiev, ani nestálo za silnú mobilizáciu.