Autor je redaktor MF DNES
Európska únia je oveľa viac než spoločný trh, oveľa viac než otvorené hranice, dokonca viac než len udržiavanie mierových a pokiaľ možno priateľských vzťahov medzi Európskymi štátmi.
Európska únia je od svojho vzniku predovšetkým spoločenstvom demokratických krajín, spoločenstvom ľudských práv, slobody, sociálno-trhového hospodárstva a práva.
V čase, keď naše krajiny vstupovali do Únie, nám práve toto pripadalo ako samozrejmosť, ako niečo, o čom sa nemusí hovoriť, pretože je to vopred jasné. Zvlášť nám, tej časti Európy, ktorá prežila desiatky rokov v neslobode ako súčasť sovietskej sféry vplyvu a spoločenstva komunistických diktatúr, ktoré mali v sebe oveľa viac diktátorského než pôvodných myšlienok sociálnej spravodlivosti, ktoré sľubovali.

Ešte pred rokom 2010 sme sa dokonca cítili oprávnení dávať Západu lekcie z boja proti totalite, naši europoslanci sa snažili presadiť celoeurópske zákazy komunistických symbolov a krajiny ako Francúzsko či Nemecko sme napomínali pre prílišnú ústretovosť k diktátorským režimom v Číne, na Kube alebo putinovskému Rusku.
Mali sme pocit, že my vieme a oni nevedia, veď my sme v tej totalite žili a museli s ňou bojovať o slobodu.