SME

Rusi dokážu vymazať zlé spomienky

Skúmanie pamäti má pre Rusov možno až symbolický význam. Nie všetko, čo sa odohralo v minulých desaťročiach, stojí zato si pamätať,

ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je redaktorkou Lidových novin

Traumatizujúci zážitok z detstva? Tragická havária, ktorá sa človeku stále vracia a nedá mu pokojne spať? Podľa ruských vedcov sa toto všetko bude dať o päť rokov vygumovať.

O tom, že pamäť je možné eliminovať, sa vie dlho. Rusi teraz tvrdia, že dokážu zo spleti dobrých, zlých aj neutrálnych spomienok vybrať tie, ktoré človeku spôsobujú psychické ťažkosti, a vybrať ich zo všeobecnej pamäti. Zotrieť ich opatrne, asi tak, ako keď na tabuli z desaťmiestneho čísla stierate jednu prostrednú číslicu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už to počujem: „Rusi? Tí predsa nevedia vyrobiť ani auto, ktoré by poriadne jazdilo!" S ruskou vedou je to ale trochu inak. Vlastne, sovietskou a ruskou. Táto časť planéty dala svetu množstvo geniálnych mozgov. Veľa vynálezov, o ktorých dnes ani netušíme, že sa zrodilo vo východných hlavách.

Len sa Rusom skoro nikdy nedarilo zaviesť to, čo vymyslel jeden génius, do sériovej výroby a premeniť vynález na službu občanom. Na niečo, čo prináša úžitok celému ľudstvu.

Ďalším špecifikom ruského bádania je, že vynálezcovia často počas procesu vynachádzania radšej utiekli do zahraničia za lepšími podmienkami, peniazmi, zaobchádzaním a perspektívou. A v neposlednom rade niekoľko významných objavov urobili za ostnatým drôtom, kam sovietski boľševici presunuli mnoho vedcov preto, aby v pokoji, izolácii a pod dohľadom slúžili diktatúre proletariátu. Napriek tomu je možné považovať Rusko za vedeckú, aj keď trochu zvláštnu, veľmoc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za všetko môžu emócie

Skúmanie pamäti má pre Rusov možno až symbolický význam. Nie všetko, čo sa odohralo v minulých desaťročiach, stojí zato si pamätať, niektoré epizódy dokonca môžu byť silne traumatizujúce. Lenže tento objav, o ktorom je reč, sa netýka kolektívnej pamäti, ale pamäti individuálnej.

Rusi totiž tvrdia, že odhalili podrobný mechanizmus zabúdania u zvierat aj u ľudí a sú krôčik od toho, aby nám nepríjemnosti dokázali vyháňať z hláv.

„Budeme to vedieť do piatich, maximálne desiatich rokov," chváli sa vedúci laboratória Ústavu najvyššej nervovej činnosti a neurofyziológie Ruskej akadémie vied Pavel Balaban, jeden z najväčších ruských expertov na pamäťové mechanizmy a efektívne spôsoby učenia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C56Q5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Mozog

Súvisiace témy: Pamäť
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


129
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


15
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu