Autorky pôsobia v GLOBSEC Policy Institute
V Európe panuje nový duch vzpruhy. Ekonomický rast je späť, nezamestnanosť je najnižšia od roku 2008 a prílev utečencov sa zmenšil oproti rokom 2015 - 2016. Napriek tomu však tento kontinent nesmie zostať stáť.
Momentálna príležitosť sa už chýli ku koncu a naraz treba riešiť hneď viacero problémov, na národnej aj na európskej úrovni.
Sme svedkami čoraz väčšej intenzity v diskusii o budúcnosti Európy. Na Slovensku sa hovory až donedávna sústredili na význam ekonomických výhod členstva v EÚ. Za posledné dva roky sa ale diskusia rozšírila na témy ako príspevok Slovenska k Únii a k európskym hodnotám, ktoré by Slováci mali brániť.
Nový pakt pre Európu
Nadnárodná iniciatíva Nový pakt pre Európu je čiastočne za týmto posunom v diskusii. Za ostatných päť rokov iniciatíva vyvolala vyše 120 národných a nadnárodných diskusií v 17 členských štátoch, v úsilí pochopiť problémy evokujúce najväčšie obavy a najhlbšie rozkoly v rámci krajín Únie.
Skúmanie týchto rozdielov odhalilo prvky ambiciózneho, ale zároveň realistického súhrnu návrhov na znovuoživenie Európy. Komplexná dohoda, detailne opísaná v najnovšej správe Nového paktu pre Európu, zahŕňa ekonomický a sociálny, migračný a bezpečnostný rozmer.
Vyrovnáva odlišné politické ideológie a konkurenčné priority. Navrhuje pragmatické kompromisy, ktoré by mohli viesť k citeľnému pokroku v Európe.

Slovensko sa Nového paktu pre Európu zúčastňuje prostredníctvom GLOBSEC-u. Vznikla Národná reflexná skupina, do ktorej patria poprední politickí činitelia, odborníci, think-tanky a novinári.
Stretnutia tejto skupiny a verejné podujatia odhalili kontext slovenských obáv týkajúcich sa reforiem v EÚ.
Menej z eurofondov
V prípade reforiem eurozóny panujú citeľné obavy. Zatiaľ čo hlbšia integrácia tejto skupiny je zrejme nevyhnutná, menšie štáty – ako Slovensko – nemusia byť patrične pripravené na rýchlu transformáciu.
Nesmieme zabúdať, že vzhľadom na Veľkú Britániu a jej odchod z Únie sa rozpočet zmenší a udržiavanie súčasnej úrovne európskych fondov, ktoré Slovensko prijíma, už s najväčšou pravdepodobnosťou nebude možné.