Rok 2017 bol výnimočný z astrologického, numerologického aj ezoterického hľadiska, ba aj z konšpiračného (čo sú disciplíny všeobecne rešpektovanejšie než veda). A rok 2018 bude ešte výnimočnejší. Je to skrátka vo hviezdach, tých na oblohe, aj v kapitánskych.
Slovensko dosiahlo mimoriadne úspechy vo svojej odvekej snahe byť mostom medzi Východom a Západom. Predseda parlamentu si zarečnil v ruskej Štátnej dume a po návrate z krajiny matriošiek pohrozil, že chce v budovaní nadštandardných vzťahov k Rusku pokračovať ďalej.
Na druhej strane minister Gajdoš, teda nominant Dankovej SNS, vedie rezort obrany, pod ktorého gesciou sa pripravovali Obranná a Bezpečnostná stratégia SR. Tie Rusko definujú ako bezpečnostnú hrozbu. Ale keď sa to vezme filozoficky, je výhodné mať dobré vzťahy so svojou hrozbou.
Preto – z taktických príčin – sa tiež o tejto hrozbe nahlas nehovorí, aby ju to nedráždilo, veď keď o nej rečnil Kiska v europarlamente, hneď mu šéf diplomacie Lajčák vytkol, že prejav nekonzultoval. A možno sa len minister bál, že mu na stole zazvoní obrovský červený telefón a pohoršený hlas mu bude po rusky nadávať a vyhrážať sa zatvorením príslušných kohútikov.