Michal Macháček, Gustáv Husák, Vyšehrad 2017
Augustín Husák sa narodil v bratislavskej Dúbravke v roku 1913. Raz na prechádzke s otcom stretli miestneho farára, ktorý chlapca pohladil po hlave a povedal: „No. Gustáv je šikovný chlapec, určite bude raz biskupom.“ Malý Gustáv odvetil: „Nie, ja budem raz pápežom.“
V tej historke, ktorú rozpráva autor monografie Gustáv Husák Michal Macháček hneď v úvodnej kapitole, je obsiahnuté mnoho o Husákovi a tiež to vystihuje knihu samotnú - je to farbistý text, ktorý prináša nielen množstvo originálnych informácií, ale zároveň pútavo rozpráva výnimočný príbeh oddaného komunistu a československého prezidenta Husáka.
Ironický autokrat
Michal Macháček pracoval na knihe deväť rokov, materiál zbieral v aj moskovských archívoch (študoval tiež na Katedre dejín južných a západných Slovanov Lomonosovovej univerzity), získal si dôveru členov rodiny a prístup k pozostalosti Gustáva Husáka a jeho prvej manželky Magdy, hovoril so synom Vladimírom Husákom, Viliamom Plevzom, Petrom Colotkom, Lubomírom Štrougalom, ale aj s dúbravskou pamätníčkou Katarínou Jakubčíkovou a ďalšími...
Dôkladná príprava je na knihe poznať - dodáva jej pevný základ aj farby do opisov historických dejov a života hlavného hrdinu.
Text je rozdelený chronologicky do siedmich kapitol - od Mladého radikála (1913 - 1938) cez Pragmatického odbojára (1938 - 1945), Zápasníka o Slovensko (1945 - 1948), Buržoázneho nacionalistu (1948 - 1960), Muža budúcnosti (1960 - 1968), Normalizátora (1968 - 1977) až po Odchádzajúceho konzervátora (1977 - 1991). V každej z nich si prídu na svoje záujemcovia o politiku, históriu 20. storočia, o vývoj na Slovensku.
„Husákovu agilnosť, skvelé organizačné schopnosti, pracovitosť, politický zmysel, nápaditosť, rečnícky a presvedčovací talent neraz vyzdvihovali a oceňovali jeho kolegovia tak zo študentského, ako i z komunistického hnutia. Na druhej strane sa Husák prejavoval v mnohých ohľadoch ako individualista a autokrat,“ charakterizuje autor Husáka na konci prvej kapitoly.
„Takéto správanie spojené s kritickým myslením a ironizovaním večných právd a autorít znamenalo nejeden problém tiež v súvislosti s jeho členstvom v komunistickej strane.“
Červené myšky na stenách
Najpozoruhodnejšou časťou knihy je tá o obvinení z buržoázneho nacionalizmu a o krimináli.