Autor je ochranár, environmentálny geograf a krajinný ekológ
V živote som často počul slovné spojenie nepriateľ Slovenska. Najmä v 90. rokoch minulého storočia. Aj na moju adresu, aj na adresu niektorých mojich priateľov.
Napríklad na Josefa Vavrouška, ktorý dokázateľne urobil pre Slovensko z pozície federálneho ministra životného prostredia toľko nad rámec svojich povinností ako vari nikto iný spomedzi jeho kolegov. Ale to autorom tohto "epiteton ornans" vôbec neprekážalo.
Nespomínam si, že by som ja niekedy niekoho takto ociachoval. Ale keďže sa nám po rokoch toto slovné spojenie do verejného diskurzu opäť vracia, prijímam hodenú rukavicu a pokúsim sa nájsť odpoveď na otázku, kto bol a je skutočným nepriateľom Slovenska.
Kde hľadať nepriateľov
Samozrejme, že tí a tie, ktorí a ktoré sa dopúšťajú masívnych zločinov ako zneužívania právomoci verejného činiteľa a deformovania práva. Vo veľkom rozkrádajú či tunelujú verejný majetok a podporujú korupčné správanie a klientelizmus. Ale aj tí, za ktorých vlády raketovým tempom rástla naša zadlženosť.

Tiež tí, ktorí demoralizujú túto spoločnosť, šíria xenofóbiu a nenávisť, odmietajú pomoc odkázaným a ešte na tom chcú získavať politické body.
Tí a tie, ktorí a ktoré priviedli slovenské školstvo či zdravotníctvo tam, kde sa momentálne nachádzajú.
A v podobnom duchu by sme mohli v hľadaní skutočných nepriateľov Slovenska pokračovať, ale nebolo by na tom nič objavné.
Možno len to, že keď si vygooglite zoznam nositeľov vysokých štátnych vyznamenaní z druhej polovice 90. rokov minulého storočia, budete prekvapení mnohými zaujímavými koreláciami medzi menami vyznamenaných a ľuďmi z okruhu priateľov a spolupracovníkov (cudzím slovom kolaborantov) vtedajších mocných.
Ale, ako sa vraví, šuster, drž sa svojho kopyta, aj ja sa vrátim do oblasti, ktorá mi je odborne i záujmovo najbližšia, teda do sféry ochrany prírody, krajiny a životného prostredia.
TANAP aj Rusovce
Či nie sú skutočnými nepriateľmi Slovenska tí a tie, ktorí a ktoré iniciovali alebo dopustili súčasný stav - z veľkej časti už len bývalých - slovenských lesov a to, že sa naše pôvodné lesy vo veľkom menia na rúbaniská a plantáže alebo miznú za plotmi rôznych papalášskych poľovných revírov?