
Niektoré príbehy sú hlboko osobné a neprenosné. Nie je možné ich skupinovo prežívať.
Ale mnohé príbehy nádeje a zúfalstva, zlyhaní a náprav, strát a darov, gaunerstva a hrdinstva, frustrácie a nadšenia sú spoločné, presahujúce hranice nášho ega, rodiny, mesta a občas aj národa.
Dobré novinárstvo nám pomáha chápať, že jednotlivec nie je len bezvýznamná časť veľkej neobsiahnuteľnej skladačky, ale že svet, v ktorom žijeme, je prepojený niekedy až prekvapujúcimi väzbami. A čím lepšie pochopíme tie súvislosti a v obraze väčšom než len odraz zrkadla, tým budeme schopnejší robiť správne rozhodnutia. Nielen pre seba, ale aj pre ostatných.

Médiá často rozpúšťajú ľahostajnosť, môžu nasmerovať emócie tam, kde je potrebná vôľa, hnev alebo súcit. Samozrejme, seriózne médiá sa s emóciami čitateľa nepohrávajú, lebo ich odplatou môže byť apatia.
Denník SME už štvrťstoročie rozpráva príbehy. Príbehy veľké, silné a vážne. Príbehy malé a krehké. Také, ktoré presahujú hranice svetov jednotlivcov.
Príbehy, ktoré obnažujú falošné autority, označujú mútne vody, konfrontujú klamárov, pripomínajú staré hriechy, znovu a znovu, aj vtedy, keď na nich sami aktéri zabudli.
Dvadsaťpäť rokov dáva hlas tým, ktorých väčšina nepočula. Tým, ktorí potrebovali pripomenúť mocným, že aj oni žijú v tejto krajine a že nežijú v takých dôstojných podmienkach, ako im to sľubovali v časoch, keď ešte neboli pri moci.

SME dáva priestor tým, ktorí sa snažia uchovať rozhľadenosť, múdrosť a vzdelanosť ako hodnoty, ktoré si spoločnosť ctí, a upozorňujú, aby sme sa neoddali emancipácii hlúposti.
Kritické médiá sú jediné, ktoré môžu kontrolovať mocných, ošľahaných rôznymi prívalmi autokracie, tých, čo nezvládli svoje ambície alebo nepochopili, že ich úrad má byť služba verejnosti.
Kontrolovať tých, pre ktorých je zákon len bariéra, v ktorej treba nájsť dieru, česť a slušnosť sú len staromódne zlozvyky, ktoré bránia biznisu, a verejné dobro je len slovo.
Títo ľudia potom so svojím rôznorodým arzenálom boja škrtia médiá: zakazujú, znárodňujú, skupujú a skonsolidujú, rozpúšťajú a menia na nepoznanie.

Sloboda médií dnes nekrváca len v obskúrnych diktátorských režimoch. Keď sa liberálna demokracia mení na autokraciu, ako sa to deje v Maďarsku a Poľsku, prvým terčom sa stávajú kritické a slobodné médiá, najmä tie, ktoré sa dlhé roky dokázali prihovárať masám čitateľov.
Denník SME ostáva jedným z posledných veľkých slobodných médií v regióne, ktoré sprevádzalo svojich čitateľov celé štvrťstoročie.
A je nesmierne dôležité, nielen pre jeho čitateľov, ale aj pre celý región, aby ostalo nezávislé a slobodné.