Autor je generálny tajomník OSN, článok bol publikovaný aj v denníku The Guardian
Migrácia významne prispieva k ekonomickému rastu, znižuje nerovnosti a spája rôzne krajiny a spoločnosti. Väčšina migrantov žije a pracuje legálne. Migrácia býva však aj zdrojom politického napätia a ľudských tragédií – zúfalé menšiny riskujú svoje životy a na svojej ceste čelia diskriminácii a zlému zaobchádzaniu.
Nárast obyvateľstva a dôsledky klimatických zmien pravdepodobne zostanú aj naďalej spúšťačmi migrácie. Celosvetové spoločenstvo má na výber. Chceme, aby bola migrácia zdrojom prosperity a medzinárodnej solidarity? Alebo chceme, aby sa s týmto pojmom spájala neľudskosť a spory medzi ľuďmi?
Tento rok budú vlády prostredníctvom OSN rokovať o vôbec prvej medzinárodnej komplexnej zmluve – Globálnej dohode o migrácii. Nebude formálna a nebudú z nej štátom vyplývať právne záväzné povinnosti.
Namiesto toho bude pre lídrov prvou príležitosťou v histórii vyrovnať sa so škodlivými mýtmi, ktorými sú migranti opradení, a šancou pripraviť spoločnú víziu o migrácii prospešnej pre všetkých.

Migranti prinášajú viac výhod
Táto úloha je naliehavá. Najnovšie video o predaji migrantov ako otrokov je dôkazom toho, čo sa stane, keď sa masová migrácia neriadi dostatočne efektívne.
Ako môžeme predchádzať nespravodlivosti voči migrantom a ukončiť ju? Keď o tom budeme premýšľať, nemali by sme zabudnúť na tri základné kritériá.
Po prvé: musíme uznať, že migrácia prináša výhody a posilňovať ich. Tento aspekt sa vo verejnej debate často stráca.