Christophe F. Léonzi je veľvyslancom Francúzska na Slovensku
Vznik prvej Československej republiky pred sto rokmi, výsledok vízie a prianí Tomáša Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneša, ktorá priniesla pokrokový model liberálnej demokracie, je významným historickým odkazom pre dnešné Slovensko.
V tomto duchu bude dňa 23. januára na Francúzskom inštitúte v Bratislave slávnostne otvorená výstava o založení česko-slovenských légií počas prvej svetovej vojny, ktorá bude prístupná aj v Košiciach a Banskej Bystrici a bude ju sprevádzať seminár historikov.
V tento deň ministerstvo školstva Slovenskej republiky a francúzska misia stého výročia prvej svetovej vojny zverejnia výzvu na predkladanie pedagogických projektov na tému "Aby sme mohli spoločne budovať, je dôležité pripomínať si", ktorá bude určená všetkým slovenským a francúzskym školám a odmení najlepšie iniciatívy týkajúce sa stého výročia vzniku Československa.
Spomíname spoločne
“Francúzsko navrhuje verejné a občianske konzultácie o budúcnosti Únie, aby sme preskúmali a určili očakávania, obavy a návrhy Európanov.
„
Tieto a ďalšie iniciatívy sú súčasťou cyklu slovenských a českých spomienkových osláv v tomto roku výročí, a našej spoločnej povinnosti si tieto výročia pripomínať. Ohlasujú historickú podporu Francúzska liberálnym a demokratickým túžbam slovenského a českého národa a spoločne zdieľaným hodnotám.
Rok 2018 je významným rokom pre našu históriu a naše spoločné hodnoty. Tento rok si pripomíname nielen storočnice vzniku prvej Československej republiky a ukončenia prvej svetovej vojny, ale tiež 25. výročie samostatnej Slovenskej republiky a 70. výročie vyhlásenia Všeobecnej deklarácie ľudských práv, ktorú prijalo Valné zhromaždenie OSN 10. decembra 1948 v Paríži.
Tieto udalosti nás nabádajú, aby sme si ich pripomínali. Zvlášť si musíme pripomínať hrôzy vojny a obetu miliónov vojakov, ktorí v rokoch 1914 - 1918 prišli o život v rôznych častiach Európy a vo svete.
A hoci populizmus a autoritárske pokusy zostávajú vo svete a v Európe stále silné, ako uviedol prezident Francúzskej republiky, sté výročie ukončenia prvej svetovej vojny musí "presvetliť aj našu súčasnosť a morálne požiadavky, ktoré na nás kladie". Môžeme v ňom nájsť silu prekonať rozdiely, aby sme sa zjednotili a zmierili, a nie rozdelili a konali proti sebe.
Môžeme z neho spoločne načerpať ducha demokratickej ostražitosti a rešpektovania ostatných.
Diskutujme o Európe
Základné ľudské hodnoty demokracia a mier tvoria základ európskeho projektu, sú odpoveďou nášho kontinentu na vojny, ktoré ju trýznili v 20. storočí, a najlepším strážcom narastajúceho nacionalizmu.

Napriek tomu dnes Európska únia trpí nárastom populizmu a znepokojujúcou stratou dôvery svojich občanov, ktoré občas zvádzajú pochybovať o jej vážnosti a význame alebo zabúdať na ciele a princípy, ktorými sa riadi.
Francúzsko v tejto súvislosti navrhuje verejné a občianske konzultácie o budúcnosti Únie, aby sme preskúmali a určili očakávania, obavy a návrhy Európanov. Tieto konzultácie zohrajú kľúčovú úlohu v procese oživenia Európy.
Občania Európy, majme odvahu pripomenúť si, diskutovať, veriť a spoločne pracovať na lepšej Európe, a ostražito chrániť jej základné hodnoty, s rovnakými nárokmi, energiou a entuziazmom, ako to robili Masaryk a Štefánik.
Autor: Christophe F. Léonzi