Martin Kasarda je pedagóg a publicista
Philip Zimbardo a Nikita D. Coulombová: Odpojený muž, Grada 2017
Čo je dnes úlohou muža a ako sa má správať v spoločnosti, v ktorej môže mať pocit zbytočnosti? Ako má pristupovať k ženám, keď ho samotné prostredie upozorňuje, že jeho správanie je politicky nekorektné? Ako sa má učiť od mužských vzorov, keď v školstve dosahuje úroveň feminizácie 98 percent a polovica detí sa v najrozvinutejších krajinách rodí slobodným matkám alebo žije s matkou po rozvode?
Čo vlastne znamená mladý muž dnes? Akú má pracovnú vyhliadku v nestabilnom svete, ktorému vládnu počítačové technológie a služby? Ako má priemerný tlstý Američan, ktorý trávi denne aspoň štyri hodiny pred počítačom hraním hier a pozeraním porna, spĺňať limity na vstup do armády?
To sú základné otázky, ktoré si kladú psychológ Philip Zimbardo (autor Stanfordského väzenského experimentu) a jeho spolupracovníčka Nikita Coulumbe, sociálna psychologička a odborníčka na sexuálne správanie. Tí sa rozhodli pozrieť sa na hrozivé zmeny, ktoré sa v posledných tridsiatich rokoch podpísali pod zmenu správania sa celej generácie mužov v USA a postupne aj v rozvinutých krajinách Európy (pričom aj na Slovensku môžeme tieto trendy už vidieť).
Čo je vlastne muž?
Kniha Odpojený muž nesie podtitul Ako technológie pripravujú mužov o mužstvo a čo s tým. V úvodnej časti sa autori snažia definovať, čo sa vlastne deje s mužmi. Vinou ľahko prístupných rozkoší digitálneho sveta a aj vplyvom výrazného a agresívneho prieniku feminizmu, vynucovanej politickej korektnosti a pozitívnej diskriminácie v prospech žien sa totiž podľa autorov ukazuje, že nerovnoprávnosť sa na viacerých frontoch obrátila a tým, kto svoje pozície musí obhajovať, je čoraz častejšie muž.