Autor je ekonóm, v rokoch 2012-2016 pôsobil na Inštitúte finančnej politiky. Momentálne externe pracuje v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky.
Debaty o sociálnej spravodlivosti sa na Slovensku väčšinou orientujú na hodnotenie ekonomickej nerovnosti. Nerovnosť je z veľkej časti daňou za spoločenský pokrok a je to v princípe neutrálny pojem.
Pre ilustráciu si predstavme krajinu s dokonalou príjmovou rovnosťou. Všetci ľudia sú rovnako produktívni, vďaka čomu majú aj rovnaké platy. Do tejto spoločnosti sa prisťahuje vynálezca, ktorý vytvorí nový, extrémne úspešný produkt. Predáva ho s vysokou maržou a z vynálezcu sa stane boháč. Rovnostárska spoločnosť sa premení na výrazne nerovnú spoločnosť. Žije sa v tejto nerovnej spoločnosti lepšie alebo horšie ako predtým? Podľa ekonomickej teórie lepšie, lebo výmena prebehne len vtedy, ak je prospešná pre obe strany. Životný štandard všetkých obyvateľov je v novej nerovnej spoločnosti vyšší ako v pôvodnej rovnostárskej.
Dôležitejšie ako porovnávať nerovnosť medzi ľuďmi staticky je poznať faktory, ktoré ju spôsobujú. V optimálnom prípade je ekonomická nerovnosť výsledkom rozdielnej produktivity ľudí vyplývajúcej z ich schopností a úsilia. V negatívnom prípade je zdrojom nerovnosti neproduktívne dolovanie ekonomickej renty, napríklad prostredníctvom korupcie.
Kým miera nerovnosti neprekoná určitú extrémnu hodnotu, neprináša nevyhnutne spoločensky ani politicky nezdravé dôsledky. V prípade Slovenska v porovnaní s obdobím komunizmu príjmová nerovnosť vzrástla, ale v medzinárodnom porovnaní naša krajina stále patrí medzi najrovnostárskejšie krajiny.

Cieľom nie je rovnosť platov, ale rovnosť šancí
Pri posudzovaní spoločenskej spravodlivosti nestačí porovnávať mieru nerovnosti. Lepším kritériom je skúmanie medzigeneračnej mobility. Tá opisuje prenos nerovnosti z jednej generácie na nasledujúcu. Skúma do akej miery je výhodné narodiť sa do bohatej rodiny, prípadne akú záťaž predstavuje pôvod v nižšej vrstve. Ukáže nám, či sa spoločenský status a postavenie dedí, či deti dobre zarábajúcich rodičov tiež zarábajú veľa, alebo či chudoba rodičov prechádza aj na ich deti.