Autorka je komisárkou pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rovnosť žien a mužov.
Nedávno som si znova pozrela jeden zo svojich obľúbených filmov, pôvodnú verziu Lúpeže po taliansky zo šesťdesiatych rokov minulého storočia. Pri sledovaní tohto filmu v roku 2018 som si uvedomila dve veci: po prvé, do akej miery zamaskovaných gangstrov so zbraňami nahradili experti s laptopmi. A po druhé, že pre dnešných zločincov banky nie sú nevyhnutne tie najlákavejšie ciele.
V 21. storočí sú novým zlatom údaje. Sú najcennejším zdrojom v dnešnom hospodárstve a sú aj nevyhnutnosťou našich každodenných životov. Osobné údaje poskytujeme stokrát denne pri všetkom od bankových údajov a zvykov pri nakupovaní až po fotografie z dovolenky a zdravotné záznamy.
Ak by sa tieto údaje dostali do rúk zločincov, následky by mohli byť veľmi vážne: dôverné detaily z vášho osobného života alebo informácie o vašom zdravotnom stave by mohli byť prezradené, čo zjednodušuje krádež totožnosti. Nedávne rozsiahle porušenia ochrany údajov spôsobené napríklad útokmi WannaCry, Meltdown a Spectre alebo prípad spoločnosti Uber nám pripomínajú túto novú realitu.
Zákony z čias pred facebookom
Od 25. mája, približne o sto dní oddnes, začnú v celej Európe platiť nové prísne pravidlá ochrany údajov. Už bolo načase. Súčasné pravidlá ochrany údajov v EÚ začali platiť v roku 1995, čiže pred 23 rokmi, keď ešte nikto nemal predstavu o facebooku ani instagrame. Modernizované pravidlá sú vhodné pre digitálny vek a pomôžu ľuďom znova získať kontrolu nad svojimi osobnými údajmi.
Ľudia budú mať právo dozvedieť sa o tom, že sa k ich údajom dostali hackeri. Zjednoduší sa prenos osobných údajov medzi poskytovateľmi služieb. Spoločnosti sa viac nebudú môcť skrývať za právnickým žargónom, budú nám musieť poskytnúť jasné a zrozumiteľné informácie o tom, ako osobné údaje spracovávajú. Dokonca budeme mať za určitých podmienok právo na odstránenie odkazov vedúcich k našim osobným údajom, tzv. právo na zabudnutie.