SME

Ste vítač alebo odmietač alebo prečo majú konzervatívci výhodu

Ilustračné foto (Zdroj: FOTOLIA)
Ste vítač alebo odmietač alebo prečo majú konzervatívci výhodu

O tom, či podporujeme LGBTI manželstvá, alebo odmietame utečencov, nerozhoduje náš mozog. (TEST VNÚTRI)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rozmýšľali ste niekedy, kam patríte?

Presadzujete rovnosť medzi pohlaviami, rozšírenie práv pre LGBTI komunitu alebo ste počas nedávnej utečeneckej krízy zbierali staré šatstvo pre ľudí v núdzi a nechápali ste, prečo Slovensko podľa veľkej časti politikov nemôže poskytnúť útočisko niekoľkým stovkám utečencov?

Alebo naopak je pre vás dôležitejšia hrdosť na svoju krajinu či národ a zmena existujúcich pravidiel vám spôsobuje až fyzickú nechuť, nerozumiete, ako niekto môže protestovať proti zvláštnym pravidlám cirkvi či znevažuje názor autorít či starších, alebo odmietate otvoriť krajinu utečencom a tým ju vystaviť rizikám terorizmu?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, do ktorej skupín patríte a tým aj ktorých politikov preferujete, nie je vaša uvedomelá voľba podložená náročne štruktúrovanými argumentmi.

Ide o výsledok emocionálneho rozhodovania a intuície a má pramálo čo do činenia s vaším uvažovaním a ucelenou argumentáciou.

Aspoň to hovorí teória amerického sociálneho psychológa Jonahtana Haidta o morálnych základoch v spoločnosti, ktorú zhrnul vo svojej knihe Morálka ľudskej mysli: Prečo ľudí rozdeľujú politika a náboženstvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na konci tohto textu je návod, ako sa sami viete otestovať, kam vlastne prirodzene patríte.

Prečítajte si tiež: Prečo aj múdri ľudia veria konšpiračným teóriám Čítajte 

Ste dobrý jazdec?

Ak ste si doteraz mysleli, že náš hodnotový rebríček, na ktorého základe sa rozhodujeme pri voľbách, komu dáme svoj hlas, alebo na základe ktorého ste napríklad hlasovali v referende o rodine, je prepracovaným systémom, do ktorého vstúpili svojou výchovou rodičia, škola a vaše vlastné skúsenosti, Haidt hovorí, že to nemusí byť nevyhnutne tak.

Dennodenne sa podľa neho rozhodujeme skôr na základe intuície, prvého pocitu, emócií a až následne v našich mysliach dochádza k analytickému mysleniu, ktoré prvotný podnet snažia spracovať do akéhosi rámca.

Náš mozog vlastne len dodatočne vysvetľuje morálne rozhodnutie, ktoré naše emócie už dávno urobili.

A aby psychológ vysvetlil, akí sme v tom úspešní, používa metaforu „slona a jazdca“. Ešte výraznejšie tým ukazuje, ako sú naša intuícia a emócie neovládateľné, a doslova hovorí, že skôr než jazdec ovláda slona, slon oveľa viac ovláda jazdca. Hoci existujú aj prípady, kedy prevládne jazdec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na základe toho, ktorý základ vedome alebo nevedome preferujete, je pre vás dôležité, radíte sa skôr k liberálnemu či progresívnemu spektru, alebo naopak ku konzervatívcom.

Päť plus jeden morálny základ

Ako vlastne funguje ten slon, celý ten systém, na ktorého základe naše morálne rozhodovanie prebieha? Haidt hovoril pôvodne o piatich morálnych základoch, v rámci ktorých vytvárame naše morálne súdy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Jakub Filo je zástupcom šéfredaktorky denníka SME pre spravodajstvo. Do SME nastúpil v júni 2015, najskôr ako vedúci oddelenia vedy a techniky, od septembra 2015 bol hlavným editorom spravodajstva. Predtým pracoval v redakcii internetového portálu Aktuálne.sk, kde nastúpil v roku 2007, od roku 2011 ako editor a zástupca šéfredaktora. V roku 2004 nastúpil do Tlačovej agentúry SR. Je absolventom Fakulty sociálnych štúdií a Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne, na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave získal doktorát v odbore masmediálne štúdia. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


23 h

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov

Niet dôvodu na nespokojnosť (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


24. nov

Ošálený (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu