Rozmýšľali ste niekedy, kam patríte?
Presadzujete rovnosť medzi pohlaviami, rozšírenie práv pre LGBTI komunitu alebo ste počas nedávnej utečeneckej krízy zbierali staré šatstvo pre ľudí v núdzi a nechápali ste, prečo Slovensko podľa veľkej časti politikov nemôže poskytnúť útočisko niekoľkým stovkám utečencov?
Alebo naopak je pre vás dôležitejšia hrdosť na svoju krajinu či národ a zmena existujúcich pravidiel vám spôsobuje až fyzickú nechuť, nerozumiete, ako niekto môže protestovať proti zvláštnym pravidlám cirkvi či znevažuje názor autorít či starších, alebo odmietate otvoriť krajinu utečencom a tým ju vystaviť rizikám terorizmu?
To, do ktorej skupín patríte a tým aj ktorých politikov preferujete, nie je vaša uvedomelá voľba podložená náročne štruktúrovanými argumentmi.
Ide o výsledok emocionálneho rozhodovania a intuície a má pramálo čo do činenia s vaším uvažovaním a ucelenou argumentáciou.
Aspoň to hovorí teória amerického sociálneho psychológa Jonahtana Haidta o morálnych základoch v spoločnosti, ktorú zhrnul vo svojej knihe Morálka ľudskej mysli: Prečo ľudí rozdeľujú politika a náboženstvo.
Na konci tohto textu je návod, ako sa sami viete otestovať, kam vlastne prirodzene patríte.

Ste dobrý jazdec?
Ak ste si doteraz mysleli, že náš hodnotový rebríček, na ktorého základe sa rozhodujeme pri voľbách, komu dáme svoj hlas, alebo na základe ktorého ste napríklad hlasovali v referende o rodine, je prepracovaným systémom, do ktorého vstúpili svojou výchovou rodičia, škola a vaše vlastné skúsenosti, Haidt hovorí, že to nemusí byť nevyhnutne tak.
Dennodenne sa podľa neho rozhodujeme skôr na základe intuície, prvého pocitu, emócií a až následne v našich mysliach dochádza k analytickému mysleniu, ktoré prvotný podnet snažia spracovať do akéhosi rámca.
Náš mozog vlastne len dodatočne vysvetľuje morálne rozhodnutie, ktoré naše emócie už dávno urobili.
A aby psychológ vysvetlil, akí sme v tom úspešní, používa metaforu „slona a jazdca“. Ešte výraznejšie tým ukazuje, ako sú naša intuícia a emócie neovládateľné, a doslova hovorí, že skôr než jazdec ovláda slona, slon oveľa viac ovláda jazdca. Hoci existujú aj prípady, kedy prevládne jazdec.
“Na základe toho, ktorý základ vedome alebo nevedome preferujete, je pre vás dôležité, radíte sa skôr k liberálnemu či progresívnemu spektru, alebo naopak ku konzervatívcom.
„
Päť plus jeden morálny základ
Ako vlastne funguje ten slon, celý ten systém, na ktorého základe naše morálne rozhodovanie prebieha? Haidt hovoril pôvodne o piatich morálnych základoch, v rámci ktorých vytvárame naše morálne súdy.