Autor je čestný člen Štátnej rady, je bývalým profesorom parížskej univerzity Sciences Po.
Ako môžu spoločenstvá bojovať proti prúdu nepravdivých, často vymyslených informácií, ktorý sa valí celým internetom a sociálnymi médiami, pričom špiní politické debaty skoro všade? Táto otázka trápi obhajcov demokracie minimálne od amerických prezidentských volieb roku 2016.
A francúzsky prezident Emmanuel Macron ponúkol v rámci novoročnej tlačovej konferencie pred Elyzejským palácom vlastnú odpoveď. Zdá sa, že Macronovým cieľom je zredukovať „spravodajské podvrhy“ prostredníctvom zákona. Sľubuje, že koncom roka predstaví návrh zákona, čo tvrdo zasiahne proti ľuďom šíriacim dezinformácie v každom volebnom období.
No Francúzsko už predsa má represívny zákon zakazujúci publikovanie alebo vysielanie dezinformácie v zlej viere. Podľa článku 27 známeho Tlačového zákona z roku 1881 je možné potrestať šírenie nepravdivých informácií „akýmikoľvek prostriedkami“ pokutou do výšky 45-tisíc eur.
Tlačový zákon sa však vzťahuje len na informácie, ktoré „narušili verejný poriadok“, čo môže byť veľmi ťažké už aj definovať, nieto ešte dokázať.
Ďalší zákon, súčasť volebného poriadku, stanovuje trest ročného väzenia a pokuty 15-tisíc eur pre každého, kto použije nepravdivé informácie, „alebo iné podvodné manévre“, na kradnutie hlasov. Toto ustanovenie sa však týka predovšetkým prípadov volebného podvodu.
Čo navrhne Macron
Macronovou úlohou teda je vytvoriť legislatívu pre digitálny vek. Hoci to v nedávnom príhovore výslovne nepovedal, očividne má na mysli také ruské zasahovanie, aké zohralo význačnú úlohu v prezidentských voľbách 2016 v USA a tiež aké ohrozilo jeho vlastnú prezidentskú kampaň minulú jar.