Autor je ekonóm a vysokoškolský pedagóg
Zväz charitatívnych organizácií Oxfam so sídlom vo Veľkej Británii každoročne vydáva správu o príjmových a majetkových nerovnostiach. Podľa tohtoročného vydania 82 percent svetového bohatstva vytvoreného za posledných 12 mesiacov skončilo na účtoch horného jedného percenta. Naproti tomu, dolná polovica svetovej populácie nezaznamenala žiaden rast príjmov.
Ekonomickým liberálom okamžite stúpol tlak. A je to pochopiteľné, nie je to totiž iba poukazovanie na problém nerovnosti, čo liberálov irituje, ale aj agresívna rétorika Oxfamu.
Hlavnú zodpovednosť za nárast polarizácie podľa autorov nesie „neoliberalizmus“ (čokoľvek sa už pod touto univerzálnou skratkou skrýva), nerovnosti sú ospravedlniteľné iba vtedy, ak zabezpečujú rast príjmov tých najchudobnejších, bez ohľadu na to, kto bohatstvo vytvára a nechýbajú ani heslá o tom, ako bol súčasný hospodársky model vytvorený bohatými a mocnými mužmi pre bohatých a mocných mužov.
Ak si však nedáme otupiť zmysly silne ľavicovou formuláciou každoročných správ, čísla, s ktorými Oxfam prichádza, musia zaraziť. Generálny riaditeľ hociktorého z piatich najväčších odevných gigantov za štyri dni zarobí viac ako šička z Bangladéša za celý život.