Autor je predseda predstavenstva spoločnosti Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť
Nedávno boli zverejnené výsledky dôchodkových správcovských spoločností za rok 2017. V skratke: druhému pilieru, v ktorom je zhromaždených už viac ako 7 a pol miliardy eur a sporí si v ňom skoro 1 a pol milióna ľudí, sa darí a je v dobrej kondícii. Dokazuje to aj narastajúci počet mladých vstupujúcich do druhého piliera či zaujímavé výkonnosti najmä v negarantovaných fondoch.
Dejstvo prvé – vstup mladých ľudí
Či už je to väčšou finančnou uvedomelosťou, väčším strachom mladej generácie o svoju budúcnosť alebo efektívnejšími obchodnými aktivitami správcov úspor, fakt je ten, že v roku 2017 vstúpilo do druhého piliera o 56 % viac mladých ľudí ako rok predtým. Téma potreby a nevyhnutnosti sporiť si na dôchodok konečne prestala byť spoločensky okrajovou témou a začínajú si to uvedomovať aj tí najdotknutejší – mladí ľudia.
Lenže na Slovensku podľa odhadov stále žije viac ako 300-tisíc mladých do 35 rokov, ktorí si v druhom pilieri nesporia.
Preto otázka na túto skupinu ľudí rezonuje stále: Quo vadis, mladý človek? Kam kráčaš, alebo skôr nekráčaš? Na čo čakáš? Na to, že Sociálna poisťovňa a prvý pilier, fungujúci na medzigeneračnej solidarite a na princípe „sľúbiť nie je dať“ ti v tvojej starobe zabezpečí pokrytie všetkých nevyhnutných potrieb?
Ten pilier, ktorý bol skonštruovaný v 19. storočí a teraz sa snaží čím ďalej, tým neúspešnejšie pasovať s prehlbujúcou sa demografickou krízou? Nie, nezabezpečí. Jeho šedé vyhliadky do budúcnosti a starnutie obyvateľstva nie sú iba strašením odborníkov, ale ľahko spočítateľnou realitou. A nič na tom nezmení ani momentálna lepšia kondícia slovenskej makroekonomiky.
Dejstvo druhé – efektivita sporenia
V roku 2017 v priemere zarobili negarantované dôchodkové fondy v porovnaní s garantovanými skoro päťnásobne viac. Približne podobný scenár ako rok predtým. Ďalší dôkaz, že negarantované fondy majú významne väčší potenciál rastu.