Europarlament otvoril cestu k možnému zrušeniu letného času. Pôvodná radikálna iniciatíva 80 europoslancov na okamžitú zmenu sa síce zmenila na kompromisný variant – teda návrh, aby Európska komisia každoročné posúvanie ručičiek prehodnotila – ale téma už je na stole.
A diskusie hneď od počiatku sprevádza terminologická nepresnosť: Ujasnime si najprv, že nie je správne hovoriť o letnom a zimnom čase. No áno, letný platí v lete, zimný v zime. Ale prívlastok „zimný“ je mätúci z dvoch dôvodov.
Po prvé, ide o čas zhodujúci sa s prirodzeným časovým pásmom danej oblasti. Teda nie je to „zimný“, ale „normálny“ čas, kým práve ten letný je umelý, človekom vytvorený. Po druhé, existoval aj stredoeurópsky zimný čas – ako umelo vytvorený posun času pre zimu, ked sa ručičky hodín posunuli oproti normálnemu času nie o hodinu dopredu, ale o hodinu dozadu!
Experiment, ktorý sa neujal
Tento podivný experiment na našom území trval od 1. decembra 1946 do 23. februára 1947. Znamenalo to, že slnko napríklad v čase zimného slnovratu nevychádzalo až pred ôsmou ráno ako teraz, ale už pred siedmou. Ibaže pozor, západ slnka a rýchly súmrak nastávali už o tretej popoludní!
Zimný čas sa neujal. Potvrdil však, že otázky času úzko súvisia so spoločenskými konvenciami a návykmi.