Autor je politológ zameriavajúci sa na výskum krajnej pravice
Novinár Arpád Soltész čelil v ostatných dňoch trestnému stíhaniu z dôvodu údajného hanobenia národa, rasy alebo presvedčenia za svoj výrok „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“, ktorým sa odprezentoval na sociálnych sieťach. Trestné oznámenie na neho podal aktivista krajne pravicovej ĽSNS, ktorý sa tak snažil poukázať na údajné pokrytectvo v hodnotení toho, čo je alebo nie je vnímané ako rasistické a relativizovať tak samotný problém rasizmu v spoločnosti.
Nie som rasista, ale...

V súvislosti s touto kauzou tak vyvstáva niekoľko otázok. Tou prvou je, či ide o rasistický výrok. Pri takomto hodnotení je potrebné okrem toho, či samotný výrok napĺňa znaky rasizmu, uvažovať aj o kontexte, v akom bol vyslovený.
Okrem toho, že v prípade Soltésza nejde o osobu, ktorá by bola akýmkoľvek spôsobom spájaná s rasizmom, ani kontext nenaznačuje, že by o rasizmus išlo. Práve naopak, keďže autor výroku pracuje so známou a často používanou, ale tiež parodovanou xenofóbnou floskulou začínajúcou slovami „nie som rasista, ale...“, ktorú vo svojom výroku obracia hore nohami, jeho snaha parodovať rasizmus je evidentná.
Pravda je však taká, že sa mu to nie celkom darí.
Neštandardná spodina
Samotný výrok síce nie je explicitne rasistický, keďže nenapĺňa znaky rasizmu, ktorý možno definovať ako presvedčenie o existencii a vzájomnom vzťahu nadradenosti alebo podradenosti medzi jednotlivými rasami. Dôvodom je, že sa jednak nevzťahuje na celú etnickú skupinu, ale na jej časť, a tiež, že nehovorí o kauzalite medzi etnicitou a bytím súčasťou „spodiny“.
Ale latentný rasizmus v označení „biela spodina“ obsiahnutý je a to bez toho, aby si to mnohí ľudia, ktorí sa s týmto slovným spojením stretli, vôbec uvedomili. Kontraintuitívne však tento rasistický aspekt nie je, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, zameraný voči bielemu, ale iným etnikám.