„No a keď skončíš školu... Kam ťa pridelia?“
„Nerozumiem. Akože kam ma pridelia?“
„No, kam ťa dajú? Kam ťa pošlú?“
Takto nejako prebiehal rozhovor dedka so svojím vnukom pred tridsiatimi piatimi rokmi. Dedko prežil celý život v uniforme ako colník. Vždy ho niekam pridelili. Počas svojho života v 20. storočí prežil len pár rokov v slobodnej spoločnosti. Nerobil si veľké nároky ani na svoju vlastnú osobnú slobodu. Preto mu ani nenapadlo spýtať sa vnuka, čo chce študovať, čo by chcel robiť.

„Dnes sa predsa na školy neprideľuje. Môžeme si vybrať sami.“
„No ale treba si vybrať niečo v súlade s potrebami spoločnosti. Nejakú profesiu, ktorú spoločnosť potrebuje,“ uzavrel dedko diskusiu.
Kto nám chýba? Mechanici!
Spomenul som si – no, nebudem už tajiť, že sa rozhovor odohral u nás doma a tým detským aktérom som bol ja – teda spomenul som si na túto chvíľu drobného generačného neporozumenia, keď som počúval slová premiéra Fica a ministra Richtera o tom, ako sa čoraz viac roztvárajú nožnice medzi potrebami zamestnávateľov a kvalifikáciou ľudí vychádzajúcich zo stredných a vysokých škôl.
„Ročne prichádza na trh práce 30-tisíc absolventov stredných škôl, ale 63 percent z týchto ľudí vôbec nenastupuje na pozície, ktoré študovali,“ hovorí premiér.
No a najväčší dopyt po zamestnancoch bude mať v ďalších rokoch kto? Samozrejme, automobilky. Každoročne nám chýbajú mechanici, nástrojári, atď., atď...
Nemusíme zlomyseľne pripomínať Ficovi jeho frflanie z roku 2004, keď ako opozičný poslanec kritizoval Dzurindu za to, že robí zo Slovenska montážnu dieru. Teraz je napokon vraj už všetko inak. Ako nám sofistikovane vysvetľuje minister hospodárstva Žiga, „dnes už automobilový priemysel nie je o tom, že sa tu montujú nejaké plechy, že je to montážna dielňa. Je to o výrobe káblov, zväzkov, kľúčov, je to už úplne iný priemysel“.
Dodáva, že na Slovensko prichádzajú investori, ktorí chcú investovať do inovácií a vedecko-výskumných oblastí. Verme, že tým vrcholom inovácií nezostanú „zväzky káblov“.
Hrádza pre prúd všetkých novôt
Premiér dokonca pohrozil: „Musíme uvažovať, či netreba scentralizovať riadenie stredného odborného školstva.“
Nuž, donedávna mal vo VÚC dominantné postavenie Smer-SD, takže mala vláda prajné prostredie na to, aby presadzovala svoje predstavy o vzdelávaní. Nastal čas brať krajom kompetencie teraz, keď väčšinu županských kresiel obsadili opoziční kandidáti?