Adam Sterling je veľvyslancom USA na Slovensku
Je to jeden z najkultovejších obrazov druhej svetovej vojny. Šesť príslušníkov americkej námornej pechoty sa uprostred tvrdých bojov na malom ostrove Iwo Jima snaží vyvesiť vlajku USA nad horu Suribachi.
Medzi tými šiestimi mužmi, ktorých zachytila legendárna fotografia, a ktorých neskôr naveky zvečnili v bronze na vojnovom pamätníku Americkej námornej pechoty pri hlavnom meste Washington, bol veliteľ čaty Michal Strank – slovenský prisťahovalec z Jarabiny.
“Spojené štáty boli jednou z prvých vlád, ktoré uznali novovytvorenú Slovenskú republiku v roku 1993.
„
Vo februári tohto roka si pripomíname 73. výročie vztýčenia vlajky na Iwo Jima a odvahu Michala Stranka sériou premietaných filmov v Bratislave, Nitre a Banskej Bystrici, ktoré oslavujú život a obeť tohto slovensko-amerického hrdinu.
Tento mesiac si tiež pripomíname 70 rokov od prevratu z 21.- 25. februára 1948, v rámci ktorého padla demokraticky zvolená vláda Československa do rúk komunistickej strany, podporovanej Sovietmi.
Spojené štáty založili konzulát v Bratislave krátko po skončení Druhej svetovej vojny, pričom Claiborne Pell bol generálnym konzulom v historickej budove na Hviezdoslavovom námestí. Konzulát ostal otvorený dokonca aj po prevrate roku 1948, až kým ho komunistická vláda nerozkázala zatvoriť 27. mája 1950.
Napriek zatvoreniu úradu odmietla americká vláda predať budovu, lebo si bola istá, že ju budeme potrebovať v postkomunistickej budúcnosti. Budova konzulátu sa tak stala „majákom demokracie“ počas celej komunistickej éry, až kým sa jej brány znovu neotvorili roku 1991.
V roku 1993 v tejto budove bolo otvorené Veľvyslanectvo USA v Slovenskej republike. Naše dva národy začali písať novú kapitolu v dlhých dejinách obojstrannej spolupráce a priateľstva.
Tieto dve výročia sú zásadnou súčasťou dlhej histórie Spojených štátov a Slovenska ako priateľov, partnerov a spojencov. Michal Strank stelesňuje ľudské väzby a osobnú históriu, ktoré spájajú naše dva národy. Tieto väzby dokonca predchádzajú aj vzniku Československa, keďže komunity slovenských a českých prisťahovalcov v USA boli priekopníkmi obhajoby a podpory slobodného a demokratického Československa začiatkom 20. storočia.
Dnes nespočetní Slováci a Američania naďalej pestujú a obnovujú tieto silné putá priateľstva prostredníctvom spolupráce v oblasti obchodu, technológií, kultúry a vzdelávania.
Historická budova veľvyslanectva je zároveň silným symbolom vzťahu a prehlbujúcej sa kooperácie našich dvoch vlád. Spojené štáty boli jednou z prvých vlád, ktoré uznali novovytvorenú Slovenskú republiku v roku 1993. Odvtedy sa náš vzťah spojencov a partnerov len prehĺbil – vstupom Slovenska do NATO a jeho pokračujúcou integráciou do Transatlantického spoločenstva demokracií prostredníctvom Európskej únie a ďalších západných inštitúcií.
V priebehu celého tohto roka plného významných výročí budeme ďalej oslavovať život Michala Stranka a mnohých ďalších, ktorých činy v prospech USA a Slovenska slúžia ako základ nášho vzťahu. Budeme si pripomínať aj ťažkú prácu celých generácií diplomatov, vojakov a štátnych zamestnancov, ktorí starostlivo a trpezlivo budovali a budujú úspešné partnerstvo našich dvoch vlád.
Je na nás, aby sme pokračovali v prejavovaní odvahy byť slobodní a písali ďalšiu kapitolu v dejinách nášho trvalého vzťahu.
Autor: Adam Sterling