Keď na jeseň minulého roka vybuchla bomba v aute maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia, Únia spozornela. Galizia sa venovala daňovým únikom, ktoré sa neskôr stali súčasťou dokumentov Panama Papers.

Novinárka poukázala na zámorské daňové dobrodružstvá vedúceho služobného úradu maltského premiéra, ministra cestovného ruchu aj premiérovej manželky. Po týchto odhaleniach prebehli predčasné voľby, no k moci sa vrátila Strana práce premiéra Muscata.
Keďže Galizia pracovala na viacerých kauzách týkajúcich sa daňovej kriminality, prania špinavých peňazí, pašovania nafty a iných prípadov, hovorilo sa o mnohých motívoch. Do vyšetrovania sa zapojil americký Federálny úrad vyšetrovania a holandský forenzný tím, ako aj vyšetrovatelia z Europolu.
Spôsob vraždy a predošlé vyhrážky poukazovali na mafiu, troch páchateľov odsúdili. Novinárkina rodina ešte predtým žiadala o zmenu vedenia vo vyšetrovaní. Prípad mala totiž dostať Consuelo Scerri Herrera, s ktorou sa zavraždená novinárka päť rokov predtým súdila.
Navodzovať paralely nemusí byť dobrý nápad. No ako tak počúvame tóny, ktoré zaznievajú okolo prípadu zastreleného investigatívca Jána Kuciaka, začíname mať dojem, že tu by Gašparov tím nemal byť poslednou – či jedinou – inštanciou.
Keď pre nič iné, tak preto, že tlačovka policajného prezidenta bola deklaráciou nedôvery zo strany novinárov. Akokoľvek Gašpar pôsobil mierne, slušne a upokojoval novinársky stav. Snažiť sa obnoviť vzťahy počas vyšetrovania vraždy kolegu je viac ako ťažké.
“Akokoľvek Gašpar pôsobil mierne, slušne a upokojoval novinársky stav. Snažiť sa obnoviť vzťahy počas vyšetrovania vraždy kolegu je viac ako ťažké.
„
Darmo Gašpar vyzval, aby sa tí, čo robia na prípadoch, pri ktorých sa cítia ohrození, ozvali a poskytne im ochranu. Už len to, že Kuciak písal o nitrianskom podnikateľovi Bödörovi, ktorý je Gašparovým švagrom a tiež o podnikaní Gašparovho syna, dostávame sa do zvláštnej situácie.
Nejde len o Gašpara či Kaliňáka, ktorí sa s Kuciakom nesúdili, ani sa mu – na rozdiel od Kočnera, ktorého podnikanie novinár usilovne riešil – nevyhrážali. No uzavrieť s novinármi zmluvu o dôvere bude extrémne ťažké, keďže samotný premiér nastavil atmosféru ponižovania novinárov a našu prácu vytrvalo zamieňal s opozičnými útokmi.
Prvou výzvou bude situáciu upokojiť a presvedčiť nás, že Kuciakova práca nebude viesť vyšetrovanie dostratena. Takáto dôvera sa nedá kúpiť ani za milión eur.
Než pôjdu ľudia do ulíc s pocitom, že vedia, kde bývajú páchatelia - také výzvy sa ozvali aj z tlačovky OĽaNO -, mali by počuť, že o prípad sa bude zaujímať nielen zahraničná tlač, ale medzi inými aj mediálne watchdogy, napríklad Reportéri bez hraníc či OBSE.
Naša polícia v tom tentoraz nebude sama. A preto môžeme očakávať, že prípad vnesie aspoň trošku prievanu do nášho policajného zboru.