SME

Neprestanem sa do toho miešať

Rozvod je veľmi ničivý proces, neexistuje niečo ako priateľský rozvod. Preto zasahujem v Británii.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

George Soros je investor a finančník.

Zdá sa, že som „zahraničný plutokrat“. Značná suma peňazí, ktorú som v rámci debaty o brexite daroval strane, ktorá je za zotrvanie (Británie v EÚ - pozn. red.), je „poškvrnená“ a mala by sa ihneď vrátiť. Mal by som sa prestať „miešať“ do britskej politiky. Všetko to vzišlo zo slávnostnej večere, ktorú som usporiadal pred niekoľkými dňami. Nikdy som sa netajil svojím nesúhlasom s brexitom a svoje argumenty som v čase referenda dosť otvorene prezentoval na stránkach novín The Mail on Sunday.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo všetkého najviac ma poškodzuje obvinenie, že podkopávam demokraciu - a práve k tomuto závažnému obvineniu by som sa chcel priamo vyjadriť. Rád by som niečo málo povedal o svojej minulosti a o tom, prečo mi na tejto krajine a na demokracii tak veľmi záleží.

Bol som utečencom v Anglicku

Môj život tvorili zážitky z nacistickej okupácie Maďarska v roku 1944. Mám židovský pôvod a pravdepodobne by som zahynul, ak by môj otec nevybavil falošné doklady totožnosti a nenašiel úkryt pre svoju rodinu a veľa ďalších Židov. V trinástich rokoch som si uvedomil, nakoľko je dôležité, aký vládne politický režim.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po nacistickej okupácii nasledovala komunistická vláda, ktorá ma tak dusila, že som utiekol z Maďarska a našiel som útočisko v Anglicku, kde sa s utečencami vtedy zaobchádzalo oveľa lepšie ako v súčasnosti. V tejto krajine som strávil deväť rokov a stal sa zo mňa zarytý anglofil.

Práca ma v roku 1956 zaviedla do New Yorku, ale Británia zostala veľmi blízka môjmu srdcu. Stále mám v Londýne dom, kde každý rok trávim nejaký čas. Aj keď ma bývalý minister financií lord Lamont môže kritizovať za to, že sa vo veciach ako cudzinec angažujem, bolo by preňho užitočné vedieť, že sa v Británii už dlho venujem podnikateľskej činnosti v podstate rovnako ako Rupert Murdoch, ktorý je americký občan a známy zástanca brexitu.

Učil som sa od Poppera

Je však dobré, že obidvaja sme síce „cudzinci“, ale sme nadmieru spokojní, že sme v britskej ekonomike vytvorili pracovné miesta. Ako mladého muža ma silno ovplyvnili roky, ktoré som strávil v Británii. Študoval som na London School of Economics, kde som sa stretol so skvelým rakúskym filozofom Karlom Popperom, ktorý sa stal mojím mentorom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C59AC na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


141
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


18
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu