Autor je publicista
Jána Kuciaka zavraždili preto, že sa vplyvným podnikateľom a politikom nepáčila práca, ktorú robil. Že mohol niekomu skrížiť plány, niekto mohol prísť o veľké peniaze. Ak je to pravda, ide o úkladnú vraždu z tých najúbohejších (a pritom bohužiaľ najpravdepodobnejších) dôvodov.

Poznáme to dobre aj z Česka: keby sa v roku 2002 neprihlásil na políciu nájomný vrah, ktorý mal za úlohu zlikvidovať Sabinu Slonkovú, riešili sme vtedy rovnaký prípad, aký Slovensko rieši dnes.
Novinári sa v Českej republike tradične držia na najnižších miestach rebríčka prestíže. Podľa výskumu z roku 2016 sa žurnalisti ocitli na 16. mieste z 20, medzi bankovými úradníkmi a sekretárkami.
Keď v roku 2015 kupovala Penta nakladateľstvo Vltava-Labe-Press, povedal vtedy Marek Dospiva (spolumajiteľ Penty), že si kupuje noviny aj preto, aby mal „obranu pred iracionálnym napádaním" (čítaj: pred investigatívnou žurnalistikou, ktorá sa mu nepáči).
Profesionálna hrdosť nad strach a vyhrážky
Keď Andrej Babiš kúpil vydavateľstvo Mafra, najskôr pomocou mikromanažmentu skúšal riadiť noviny ako firmu, potom mu síce povedali, že to nie je práve vhodné, ale dnes už to ani nemusí robiť - vnútrofiremná autocenzúra funguje dokonale.
“Kritickí novinári sú už zase lovná zver, ostrakizovaní verejnými činiteľmi, vyvrheli, „mediálna žumpa s cieľom klamať dookola občanov".
„
Lenže nie všetci do tohto systémového triedenia zapadajú. Ešte stále sú tu médiá, ktoré nie sú závislé na mocných finančníkoch, a novinári, ako bol Ján Kuciak.
Novinári, čo sa neboja a svoju profesionálnu hrdosť stavajú nad strach a vyhrážky. Čo veria, že novinárčina má ľuďom prinášať informácie, ktoré sa trebárs aj nemusia niekomu páčiť. Ale ľudia by ich mali vedieť.
Likvidovať alebo redukovať
Prezident Českej republiky sa pri svojej návšteve v Číne vyjadril na adresu novinárov tak drsne, až ho musel Vladimír Putin krotiť. Zeman vtedy s gráciou sebe vlastnou povedal, že novinárov je priveľa a je potrebné ich likvidovať - na čo Vladimír Vladimirovič opáčil, že likvidovať netreba, stačí redukovať.
Môžeme sa len dohadovať, ako to obaja mysleli, ale to, že Miloš Zeman máva pri návšteve plzenského kraja samopalom s nápisom „na novinárov" (tento dar mu veľmi citlivo venovali plzenskí politici), alebo že ruskú kritickú novinárku Annu Politkovskú zavraždili práve v deň Putinových narodenín (to bola samozrejme náhoda, žiadny darček), predsa len o niečom svedčí.

No a keď potom český prezident odmietne kondolovať rodine zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenice so slovami „bez komentára", sú to kúsky puzzle, ktoré až prekvapivo presne zapadajú do seba a vytvárajú dosť nepekný obrázok.
Píše sa rok 2018 a mysleli sme si, že gangsterské praktiky deväťdesiatych rokov sú dávno za nami. Nie sú.
Kritickí novinári sú už zase lovná zver, ostrakizovaní verejnými činiteľmi, vyvrheli, „mediálna žumpa s cieľom klamať dookola občanov", ako sa vyjadril českojaponský nacionalista Tomio Okamura.
Nie, nikto z vyššie spomínaných politikov nemôže za to, že Jána Kuciaka a jeho milú zavraždili, a že u Sabiny Slonkovej sa im to skoro podarilo tiež. Sú to ale oni, kto z novinárov robia škodnú a vešajú im tak na chrbát terč.

Autor: Zdeněk Strnad