Zásadná rekonštrukcia vlády, predčasné voľby alebo pokračovanie vlády Roberta Fica, dokonca iba s kozmetickými úpravami.
Vývoj situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a po zverejnení investigatívy o prepojení talianskej mafie na ľudí blízkych premiérovi Robertovi Ficovi po týždni dospel k zásadnému medzníku.
Prezident Andrej Kiska sa najskôr s predsedom vlády stretol, aby hovorili o ďalších krokoch, ale následne vo verejnom prejave povedal, že ich názory sa rozchádzajú.
„Nateraz vidím dve možnosti: rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady,“ vyhlásil následne vo svojom prejave prezident.

Dve hodiny na to Robert Fico prezidentovi odkázal, že rekonštrukcia vlády je záležitosťou vládnych strán a ústava v tomto smere nedáva prezidentovi žiadne kompetencie. "A predčasné voľby môžu nastať len vtedy, ak za ne zahlasuje minimálne 90 poslancov," dodal.
Aké sú teda vlastne v súčasnosti alternatívy politického vývoja? Za akých okolnosti môže padnúť vláda a kedy môžu byť predčasné voľby?
Odoberajte podcast: Apple podcasty (iTunes) | Spotify | RSS
Fico stále vládne
Robert Fico je stále premiérom a tento status sa nedá len tak zmeniť. Hoci ústava hovorí, že premiéra aj členov vlády vymenúva či odvoláva prezident, nemôže tak spraviť len tak bezdôvodne.
Vláda môže padnúť štyrmi spôsobmi. Buď premiér spojí hlasovanie o nejakom zákone s hlasovaním o dôvere vlády. Takúto možnosť použila Iveta Radičová, keď sa hlasovalo o eurovale, čím chcela vytvoriť tlak na SaS, aby za euroval zahlasovali. Nepodarilo sa a vláda padla. Dnes je málo pravdepodobné, že by Fico sám požiadal o vyslovenie dôvery.
Druhý spôsob môže v parlamente využiť opozícia, ktorá navrhne vyslovenie nedôvery premiérovi. Ak totiž padne premiér, padá vláda. Rovnako ako keď po prejave prezidenta Michala Kováča v roku 1994 vyslovil parlament nedôveru vláde Vladimíra Mečiara.
Opozícia však v tom momente potrebuje získať v parlamente väčšinu aspoň 76 hlasov, čo dnes nemá. Hoci v uplynulých dňoch odišiel z koalície Igor Janckuliak, vláda sa stále opiera o väčšinu 78 poslancov. Nie je však vylúčené, že sa napokon rozhodnú koalíciu opustiť aj ďalší poslanci
Tretím spôsobom je demisia premiéra, ktorú podáva do rúk prezidenta úplne podľa vlastného uváženia. Aj z Ficovho vyjadrenia vyplýva, že niečo podobné neplánuje urobiť. Štvrtý spôsob sú predčasné voľby.
Môžu byť teda predčasné voľby
Vyvolať predčasné voľby tiež nie je úplne jednoduché.