
P redčasné voľby, zásadná rekonštrukcia vlády alebo len kozmetické úpravy. V pondelok oznámil odstúpenie minister vnútra Robert Kaliňák, skloňuje sa rozpad Mosta a prakticky všetky strany okrem Smeru pripúšťajú predčasné voľby.
Hoci tak ďaleko rokovania ešte nedospeli, opozícia chce napriek tomu skúsiť vysloviť nedôveru premiérovi Robertovi Ficovi. Parlamentná matematika je dnes taká divoká, že nájsť 76 poslancov, ktorí by vyslovili nedôveru vláde, nemusí byť jednoduché. Kabinet by mohol vládnuť v menšine, čo je síce netypické, ale nie nereálne.
Aké sú teda po dnešku možnosti?
Najdôležitejšie sú v súčasnosti dva údaje. Na vyslovenie nedôvery vláde alebo jej predsedovi je potrebných 76 hlasov. Na prijatie ústavného zákona o predčasných voľbách treba až 90 hlasov.
A kým sa nenájde dostatočný počet hlasov, môžeme síce hovoriť o oslabení, prípadne rozpade koalície, ale stále nemôžeme hovoriť o páde vlády.
Vyslovenie nedôvery
Opozícia už minulý týždeň avizovala, že plánuje podať návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Ak to aj fyzicky urobí, mimoriadna schôdza sa uskutoční do siedmich dní.
Vládna koalícia má dnes dohromady 78 mandátov strán Smer (49), SNS (15), Most (14), no spolu s ňou zvyčajne hlasuje aj trojica poslancov, ktorí sa kedysi odtrhli od Sme rodina Borisa Kollára.