Autorke je lekárka a spisovateľka
Na Rádiu Litera si pripomínajú v týchto dňoch spisovateľa Mila Urbana. Mimo iných vysielajú aj pre rozhlas upravenú divadelnú hru Beta, kde si?, ktorá na mňa kedysi, v časoch dospievania, mocne zapôsobila.

Dnes som si všimla iný aspekt hry – úvahy lekára, ktorý mal rozhodnúť, či Beta spadla na mláťačku nešťastnou náhodou, či zámerne skočila. A od toho ešte i po Betinej smrti veľa záviselo.
V hre sa nespomína jeho špecializácia, ale najskôr to bol klasický rodinný lekár zo začiatku minulého storočia. Odvtedy špecializácia lekárov značne pokročila. Napriek tomu sú k takýmto prípadom stále privolávaní všeobecní lekári.
Majú posúdiť, či išlo o násilnú smrť. Niektoré prípady sú, samozrejme, jednoznačné. Tak ako ten Jánov a Martinin. Neznamená to však, že každý lekár, ktorý dokáže skonštatovať, že boli dvaja ľudia zastrelení, dokáže aj zaistiť správnu obhliadku, z ktorej bude možno spoľahlivo vychádzať pri vyšetrovaní.
Súdny lekár je nenahraditeľný
Desiateho marca 2018 preto vydala Slovenská súdnolekárska spoločnosť stanovisko ku neprítomnosti súdneho lekára na mieste vraždy. Okrem toho, že tak poukázali na neprofesionálnosť postupu pri objasňovaní vraždy, je to aj ďalší príspevok k "diskusii" o prehliadkach mŕtvych všeobecne.
Zrazu je každému jasné, že súdny lekár a jeho skúsenosti sú nenahraditeľné a že človek, ktorý absolvoval dvojhodinové školenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), asi nebude celkom kompetentný vykonať náležitú prehliadku v prípade násilnej smrti. Ale tou sa rozumie nielen vražda, ale aj smrteľný úraz pri dopravnej nehode, v práci, či samovražda.