SME

Ako Kováč vzdoroval Mečiarovi. Lexu nevymenoval

Len rozhodnosť prezidenta zabránila premiérovi uchvátiť celú moc.

Karikatúra Fedora Vica. (Zdroj: Vico)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je bývalý riaditeľ tlačového odboru u prezidenta Michala Kováča a jeho poradca pre mediálnu oblasť.

Podobné vážne a dramatické dni, aké prežívame dnes, zažil bývalý prezident Michal Kováč ešte v novembri roku 1993. Udiali sa v skrytej politike, keď verejnosť o nich vedela iba z niektorých čiastkových informácií z médií, a to len povrchne. Žiaľ, veľká časť občanov vtedy nevedela objektívne posúdiť, kto je obeťou a kto útočníkom. Ani to, že šlo o zjavnú demontáž ranej demokracie.

Keďže politická história a hystéria sa často opakujú, preto ako priamy svedok o týchto a iných udalostiach chcem príspevkom zverejniť analogický obraz v politike podľa citátov z kapitol mojej ešte nevydanej knihy „Vedieť odísť (Príbeh na zamyslenie)“. Nech sa sám čitateľ zamyslí – čo sa už kedysi dialo a čo sa deje znova .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako Mečiar tlačil Lexu

Na úvod prvý výňatok o vtedajšej spoločenskej klíme: „Už ani neprekvapilo, keď každý občan, ktorý hodnotil takzvané úspechy Slovenska a jej predsedu vlády kriticky, ocitol sa na pranieri ako nepriateľ národa, vlastizradca a škodca našej štátnosti. Je len poľutovaniahodné, že k tomuto trendu a marazmu sa pridali rôzni umelci, novinári, vysokoškolskí učitelia aj iní charakterovo nepevní ľudia z radov inteligencie.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Konflikt medzi najvyššími ústavnými činiteľmi vyvrcholil, čím hrozili aj občianske nepokoje od obdivovateľov nového vodcu národa: „Hoci prezident už v prvých dňoch úradovania vetoval návrh na vymenovanie Ivana Lexu za riaditeľa SIS, napriek tomu premiér začiatkom novembra 1993 zopakoval pokus zlomiť autonómnosť Michala Kováča, keď si vynucoval povýšiť jeho najvernejšieho služobníka Lexu na ministra obhospodarujúceho celý štátny erár. Dobre vedel o postoji Michala Kováča ku kandidátovi. Ten už predtým vyhlásil, že sa radšej vzdá miesta prezidenta, ako by mal Lexu vymenovať do akejkoľvek významnej funkcie.

Táto nátlaková provokácia sa stala po odstúpení ministra Černáka, ktorý šéfoval vládnej Slovenskej národnej strane. Podľa ústavy malo ísť len o formálny akt výmeny šéfa rezortu, ktorú mal odobriť prezident. Premiér však chcel konfrontačne zatlačiť na prezidenta – buď schváli všetkých členov kabinetu (vrátane Lexu), alebo žiadna vláda nebude, a potom prepukne vládna kríza s vnútro- i zahraničnopolitickými dôsledkami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Konšpiratívny Mečiar vykonštruoval drámu s komediálnym epilógom – urobiť zo svojho capa ryžujúceho záhradníka.

Strana sa chcela zabezpečiť

Mečiarov hókus-pókus s Lexom vyvolal na porade u hlavy štátu veľa protirečivých názorov a polemík. Rokovali sme dlhé hodiny, ale nezhodli sme sa na ničom. Prezident sa ocitol pod veľkým psychickým tlakom a pred zlomovým rozhodnutím. Premiér ho zovrel do klieští, lebo práve on mal zodpovedať za nepredvídateľnú krízu, ktorú mu protivník zosnoval.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C59ZF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


SkryťZatvoriť reklamu