Autor je ekonóm, v rokoch 2012 - 2016 pôsobil v Inštitúte finančnej politiky. Momentálne externe pracuje v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky.
Slovensko patrí medzi najvidieckejšie krajiny EÚ. Naši ľudia síce žijú na vidieku, ale nemajú tam robotu. V poľnohospodárstve pracujú len dve percentá všetkých zamestnancov. To je výrazne pod priemerom EÚ. Počet ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve poklesol za posledných desať rokov o polovicu. Naše poľnohospodárstvo je unikátne svojou koncentráciou. Hŕstka podnikov ovláda drvivú časť krajiny. Až 91 percent z ornej pôdy obhospodarujú farmy s rozlohou väčšou ako sto hektárov. Kým priemerná rozloha farmy v EÚ je 15 hektárov, tak na Slovensku je to až 80 hektárov.
Čo to znamená?
Že peniaze určené na podporu poľnohospodárstva smerujú k malej skupine pozemkových barónov. Poľnohospodárska politika je v každej normálne fungujúcej krajine druhom sociálnej politiky. Rozdiel medzi extrémne produktívnymi mestami a stagnujúcim vidiekom je kompenzovaný peniazmi, ktoré mesto posiela vidieku vo forme podpory poľnohospodárstva. Ale u nás to takto nefunguje, my sme výnimoční.