Autor je politológ
Briti a ďalšie spojenecké krajiny vyhostili ruských diplomatov ako odpoveď na pokus o vraždu bývalého ruského dôstojníka Skripaľa. Ako však vieme, že za útokom sú Rusi?
Po prvé, použitý jed - novičok (nováčik) nie je konkrétna látka, ale mediálne označenie rodiny novej generácie nervovoparalytických bojových látok vynájdených ešte v Sovietskom zväze v rámci projektu Foliant.
Po kolapse ZSSR došlo k úniku tak informácií o týchto látkach, ako aj vedcov, ktorí ich vyvíjali. Začiatkom deväťdesiatych rokov ruský vedec Mirzajanov publikoval podrobnejšie informácie aj niektoré vzorce.
Čiže novičok dokážu vyrobiť aj iné štáty ako Rusko. Otázkou je, či presne ten, ktorý bol použitý pri útoku.
Briti nevaria z vody

Po druhé, na konci studenej vojny západné mocnosti utlmili aj jadrový bojový potenciál, chemický je v zmysle medzinárodných zmlúv v úplnej likvidácii.
Výskum chemických zbraní na Západe (a v Česku) prebieha, avšak orientovaný na ochranu pred nimi. Na vývoj nových (a výrobu už vôbec nie), skrátka nie je ani právny základ, ani politická vôľa, ani zdroje.
Predstava, že by použitý novičok bol vyrobený v Británii, Česku, na Slovensku či vo Švédsku, ako dnes tvrdia Rusi, je úplne absurdná.
Po tretie, po tom, ako sa v deväťdesiatych rokoch stal exsovietsky program deravým, sa k ostatným mocnostiam dostali nielen vzorky, výrobné postupy, ale veľmi pravdepodobne aj prekurzory (látky, z ktorých sa vyrába) novičok.
Forenzná veda je dnes veľmi vyspelá a to sú „chemické odtlačky prstov“. Na základe nich Briti, s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, pôvod konkrétnej pri útoku použitej látky stotožniť s ruským pôvodom vedia.