Drucker hovorí, že rozumie náladám, ktoré zmietajú ulicou, ale on uprednostňuje pokojný a rozvážny prístup.
Zvolený tón chápavého odborníka nás má presvedčiť, že ľudia tlačiaci na rekonštrukciu štátu – lebo o tom je odvolanie Gašpara, nie o štatistikách ukradnutých áut – sú bandou hysterikov. Ktorí znepokojujú ľudí, rušia vládu pri práci a znemožňujú jej dôstojne zvládať náročné úlohy, pred ktorými stojí.

Nie je ťažké si predstaviť, že kadekto vyhodnotí tlak na Druckera ako drzé dobiedzanie novinárov a mimovládkarov, ktorí sú plní nápadov, no keby mali guráž, postavili by sa do zápasu o voliča (taký je Ficov aj Dankov argument).
Už sme tu neraz spomínali, ako špeciálne Smer a SNS zužujú politiku na stranícke stratégie a snažia sa tak odsunúť iných aktérov – občiansku spoločnosť či médiá – do roly frustrovaných niktošov, ktorí na politický zápas nemajú. Preto musia štekať odboku a organizovať prevraty. Takto sa vládne strany zbavujú nároku verejnosti na kontrolu svojej práce, povinnosti skladať účty a vyvodzovať zodpovednosť.
Hovoriť o verejnosti ako o dave, ktorý sfanatizovali falošní proroci, sa Smeru akosi nechcelo, keď išlo – napríklad – o Istanbulský dohovor. Pamätáte si, že by premiér vyzval na upokojenie emócií, keď Tvrdošínom pochodovala procesia s krížom proti prijatiu tohto medzinárodného dohovoru?