SME

Za slušné Slovensko. Bez smetí a hlupákov

Niektorí si tu žijú ako prasce v žite. A niektorí len ako prasce.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tak nám naši lídri vybavili ďalšie dva roky (?) stability. Dovtedy by sme si mohli napríklad poupratovať. Vo svojom vnútri, ale aj okolo nás. Alebo aspoň začať.

Tohtoročná jar vyplavila kopec špiny. Tá morálna, doteraz akoby skrytá, mnohých zaskočila a vyhnala na námestia. S tou viditeľnou sme sa dávno stotožnili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žijeme v kontajneri

Je neuveriteľné, v akom bordeli tu žijeme. Na hladinách riek plávajú tony plastov, na lúkach a v lesoch pribúdajú divoké skládky a ulice a námestia sú posypané tisíckami cigaretových ohorkov a iného odpadu.

Keď skládky spracoval do podnetov a elektronickou poštou zaslal príslušným obciam a okresným úradom, reakciou bolo podľa neho ignorovanie. Prípadne obvinenie z udavačstva.

Keď sa nedávno zastavili doma priatelia žijúci roky v Luxembursku, ich deväťročná dcéra sa čudovala, prečo je tu toľko sprejom postriekaných domov. Iný dobrý známy zasa trefne poznamenal, že okolie hlavnej stanice v hlavnom meste krajiny vyzerá ako miesto, kde sa pravidelne konajú majstrovstvá republiky v šťaní.

Slovensko pripomína jeden veľký kontajner na odpad.

Dlho sme to ospravedlňovali tým, že nám roky vládli červení a tí nemali k ničomu zelenému veľmi pozitívny vzťah. Lenže už vyše štvrťstoročia si przníme túto krajinu slobodne a z vlastnej vôle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Láska k prostrediu, v ktorom žijeme, sa vraj sa kultivuje celé generácie. Zatiaľ však zostáva uväznená medzi stenami bytov a domov, v ktorých usilovne kultivujeme naše mikrosvety, prípadne sa jej ešte podarí preniknúť na balkón či do predzáhradky. Často však platí, že to, čo sa doma uprace, končí v chotári za dedinou alebo rovno v lese.

Na gauči v lese

Na túre po jednej z najkrajších slovenských dolín mi udrelo do očí množstvo prázdnych plechoviek pohádzaných vedľa cesty. Pri čísle tridsať som radšej prestal počítať. Takto sa národ činí na miestach s hrdým označením národný park.

Iba niekoľko kilometrov odtiaľ sa v lesíku pod stromami zjavil starý opustený gauč. Už si naň len sadnúť a zaplakať nad stratou zdravého rozumu.

Podľa známej aplikácie trashout, kde môžu ľudia mobilným telefónom nahlasovať čierne skládky, je na Slovensku zachytených bezmála päťtisíc nelegálnych hromád odpadu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5AZQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu