Autor je predsedom Európskeho parlamentu
Škandál Cambridge Analytica týkajúci sa nelegálneho využitia osobných údajov zozbieraných spoločnosťou Facebook s cieľom ovplyvniť volebné výsledky je ďalším z mnohých príkladov, ktoré poukazujú na to, že naliehavo treba upraviť digitálne platformy.
Digitálna revolúcia potrebuje slobodu na to, aby mohla plne využívať svoj celkový potenciál rastu, zamestnanosti alebo technologického rozvoja.
Nesmieme však zabúdať na to, že v našich liberálnych demokraciách musí slobodu vždy sprevádzať zodpovednosť.
Regulácie nie sú brzdou
Doteraz to tak nebolo vždy. Nielen v dôsledku rýchleho rozvoja digitálnych aplikácií, ale aj nesprávnej ideologickej koncepcie, ktorá akýkoľvek regulačný zásah vníma ako brzdu rozvoja.
Je to akoby sme v snahe zabrániť spomaleniu rozšírenejšieho používania automobilov začiatkom minulého storočia odmietli zaviesť pravidlá cestnej premávky, ktorých súčasťou sú pokuty a semafory.
“Online platformy nemôžu zaujať miesto štátu a vyberať poplatky či stanovovať pravidlá prístupu bez toho, aby samy platili dane.
„
Dobré pravidlá sú vlastne základom vyváženého rozvoja, v ktorom ochrana ľudí a trhu vytvára dôveru a je hnacou silou investícií, technológií a rastu.
Platformy, ktoré de facto vystupujú ako vydavatelia, musia byť zodpovedné za obsah.
Nemôžu beztrestne povoľovať šírenie detskej pornografie, nezákonný predaj zbraní, správy zamerané na radikalizáciu a teroristickú propagandu, rasovú nenávisť, falšovanie alebo očividne nepravdivé správy.
Spravodlivá súťaž
Vo všeobecnejšej rovine sa na internetové giganty musia vzťahovať rovnaké pravidlá týkajúce sa ochrany pracovníkov, súkromia, spotrebiteľov, transparentnosti, zdaňovania alebo duševného vlastníctva, aké sa vzťahujú na iné spoločnosti.
Zaručuje sa tým zároveň spravodlivá hospodárska súťaž s tradičnými operátormi. Dobré pravidlá hospodárskej súťaže zabezpečujú fungujúci vnútorný trh bez prekážok a zneužívania dominantného postavenia, ktoré poškodzujú malé a stredné podniky a spotrebiteľov.
Online platformy nemôžu zaujať miesto štátu a vyberať poplatky či stanovovať pravidlá prístupu bez toho, aby samy platili dane. Občania požadujú spravodlivé zdaňovanie.
Niektoré štáty, ktoré takisto profitujú z európskeho trhu, uplatňujú zanedbateľné, zjavne nespravodlivé dane, aby ich pritiahli na svoje územie.
Týmto spôsobom poškodzujú iné štáty, ktoré musia kompenzovať ušlé príjmy zvýšením daní alebo znížením sociálnych služieb.
Preto musia byť internetové giganty zdaňované tam, kde vytvárajú hodnotu, ako navrhujú europarlament a Komisia, teda tam, kde zhromažďujú údaje na účely reklamy, predávajú údaje, majú zobrazenia a kontakty alebo robia transakcie.
Medzi slobodou a súkromím
Dobré pravidlá tiež znamenajú nájsť správnu rovnováhu medzi slobodou používateľov a rešpektovaním ich súkromného života. Je neprijateľné, aby cenou, ktorú treba zaplatiť za prístup k online aplikáciám, bolo zrieknutie sa súkromia.
Škandál, do ktorého boli zapojené spoločnosti Facebook a Cambridge Analytica, pripomína, že zamedziť zneužívaniu je povinnosťou politiky, no zároveň predstavuje príležitosť pripomenúť občanom, že EÚ ich už chráni. Pokiaľ ide o rešpektovanie súkromia, sme v popredí.
Dňa 25. mája nadobudnú platnosť nové európske pravidlá, ktoré okrem iného zaručia právo na zabudnutie, právo na ochranu pred zasielaním nevyžiadaných reklamných správ a právo vedieť, kedy boli porušené osobné údaje a ako sa využívajú.
Zuckerberg na koberčeku
S cieľom prediskutovať tieto témy s operátormi a inštitúciami som spolu s európskou komisárkou pre digitálnu ekonomiku Mariyou Gabrielovou inicioval konferenciu na vysokej úrovni, ktorá sa uskutoční 25. apríla v rokovacej sále europarlamentu.
Udalosti súvisiace so spoločnosťou Cambridge Analytica ukazujú, že nesmieme poľaviť v ostražitosti. Musíme požadovať všetky potrebné objasnenia týkajúce sa prípadného využitia údajov európskych občanov na manipuláciu s výsledkami volieb, počnúc referendom týkajúcim sa brexitu.
Preto som vyzval Marka Zuckerberga, aby sa osobne dostavil pred Európsky parlament, aby odpovedal 500 miliónom Európanov. V záujme obnovy dôvery našich občanov očakávam jeho plnú spoluprácu.
Autor: Antonio Tajani