SME

Demokratické voľby pod digitálnou paľbou

Falošné správy a dezinformácie podkopávajú priestor na zmysluplný dialóg.

Francúzsky prezident Macron na návšteve u amerického prezidenta Trumpa.Francúzsky prezident Macron na návšteve u amerického prezidenta Trumpa.

Autor je vedúci programu Strategickej komunikácie, GLOBSEC

Keď bývalý dlhoročný riaditeľ FBI a špeciálny vyšetrovateľ amerického ministerstva spravodlivosti Robert Mueller začal vyšetrovať možné ovplyvňovanie výsledkov amerických prezidentských volieb v roku 2016 zo strany Ruska, málokto tušil, aké ďalekosiahle následky to bude mať nielen pre politickú realitu v USA, ale aj pre celý svet.

Toto vyšetrovanie je zatiaľ najkomplexnejšia a najintenzívnejšia snaha zdokumentovať a vyšetriť pokus o ovplyvnenie volieb v jednej z najstarších demokracií sveta - USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako vyšetrovanie naberalo na obrátkach, vychádzali najavo čoraz zaujímavejšie skutočnosti. Dozvedeli sme sa, že Rusko vytvorilo prepracovaný systém na podrývanie demokratických procesov, ktorý sa skladá z kombinácie platených diskutérov (trollov), automatizovaných účtov na sociálnych sieťach (botov) a agentúr zadávajúcich politické reklamy v iných krajinách cez falošné účty (v podobe Internet Research Agency).

Dnes to už nie sú nejaké nejasné podozrenia, ale vieme, koľko reklám a za akú sumu bolo zadaných Internet Research Agency a akú veľkú skupinu používateľov zasiahli, ako i to, ktoré osoby boli v kontakte s predstaviteľmi Ruskej federácie počas volieb a pred nástupom Donalda Trumpa do úradu prezidenta.

Stopy digitálnych medveďov

Čo však robí ruské zasahovanie do volieb veľmi efektívnym a nebezpečným, je kombinácia týchto informačných operácií s hackerskými útokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Dozvedeli sme sa, že pri kybernetickom útoku na kampaň Hillary Clintonovej boli použité rovnaké nástroje a spôsoby, aké sú charakteristické pre dve notoricky známe ruské hackerské skupiny: APT28 a APT29 nazývané aj Fancy Bear a Cozy Bear (toto sa ťažko prekladá, obe slová majú množstvo významov – Módny medveď a Vľúdny medveď).

Skutočný šok však vyvolalo odhalenie holandskej tajnej služby AIVD v januári 2018. Holandským hackerom sa podarilo preniknúť do informačného systému ruskej hackerskej skupiny APT 29 (Cozy Bear) a preukázali jej priame prepojenie na ruskú vojenskú rozviedku SVR pomocou kamerových záznamov.

A boli to práve informácie od holandských tajných služieb, ktoré viedli k začatiu amerického vyšetrovania ruských snáh o ovplyvňovanie volieb v roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Holandským hackerom sa podarilo preniknúť priamo dovnútra tejto skupiny a viac než rok boli schopní monitorovať ich aktivity. O tom, čo zistili, informovali aj svojich amerických kolegov, tí však nekonali dostatočne rýchlo, aby zabránili najväčším útokom na prezidentské voľby v dejinách USA.

Informačné operácie, hackeri, korupcia

Kybernetické útoky patria do arzenálu všetkých moderných tajných služieb a armád sveta a poznáme viaceré známe prípady, keď boli aj úspešne využité. Jeden z najznámejších prípadov, ktorého stopy smerujú do USA, viedol k znefunkčneniu iránskych centrifúg na obohacovanie uránu pomocou vírusu Stuxnet, ktorý spôsobil ich zničenie.

Niekedy sa pri zverejňovaní ukradnutých informácií využíva aj technika nazývaná doxxing. Znamená to, že medzi tisíce zverejnených dokumentov sa podstrčia niektoré, ktoré sú falošné, v snahe ešte viac očierniť cieľ takéhoto útoku.

V čom sú však ruské útoky na voľby iné, je práve ich zapojenie do oveľa širšej schémy, zahŕňajúcej rôzne formy pôsobenia, ktoré sú vo svojom celkovom účinku oveľa silnejšie ako súčet jednotlivých častí.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem šírenia dezinformácií zahŕňajú takéto koordinované aktivity počítačové útoky, finančnú a informačnú podporu vybraným politickým kandidátom a subjektom, strategickú korupciu a získavanie ekonomického vplyvu prostredníctvom „výhodných“ obchodných príležitostí s cieľom získať sympatie a vplyv v ekonomických a politických kruhoch.

Práve v prípade amerických prezidentských volieb došlo k takémuto kombinovanému nasadeniu rôznych prostriedkov. Najprv hackerská skupina APT 28 prenikla prostredníctvom tzv. phisingu do počítačového systému daného cieľa (kampaň Hillary Clintonovej), ukradla citlivé informácie a potom ich ponúkla cez sprostredkovateľov predstaviteľom politickej kampane oponenta.

Neskôr boli takto získané informácie poskytnuté WikiLeaks, ktorí ich zverejnili na svojich stránkach, odkiaľ ich zase prebrali médiá.

SkryťVypnúť reklamu

V iných podobných prípadoch bola na šírenie informácií získaných počítačovými útokmi použitá vlastná platforma DCLeaks, kontrolovaná danou hackerskou skupinou Fancy Bear, ako to bolo v prípade útoku na nadáciu Georga Sorosa Open Society Foundation v New Yorku.

Takto získané informácie následne rozšírili prostredníctvom siete falošných účtov a botov na sociálnych sieťach. Rovnaká sieť účtov bola využitá aj na podporu ich šírenia politickými oponentmi daného politika alebo strany. Pri vhodnom načasovaní takýchto „únikov informácií“ dokážu zverejnené informácie zamiešať kartami v politickom boji a ovplyvniť celkový výsledok volieb.

Niekedy sa pri zverejňovaní ukradnutých informácií využíva aj technika nazývaná doxxing. Znamená to, že medzi tisíce zverejnených dokumentov sa podstrčia niektoré, ktoré sú falošné, v snahe ešte viac očierniť cieľ takéhoto útoku.

SkryťVypnúť reklamu

Medvede vo Francúzsku

To, na čej strane ležia sympatie Vladimira Putina vo francúzskych prezidentských voľbách na jar 2017, bolo jasné dlho pred ich začiatkom. Ak niekto mal pochybnosti, vyviedla ho z nich nielen pôžička francúzskemu

Prečítajte si tiež: Je načase upraviť digitálne platformy predpismi Čítajte 

Národnému frontu vo výške takmer desať miliónov dolárov od ruskej banky, ale najmä návšteva Marine Le Penovej v Kremli a jej prijatie Vladimirom Putinom medzi prvým a druhým kolom volieb v marci 2017.

Ale ruské sympatie pre Le Penovú sa prejavili aj iným, oveľa nebezpečnejším spôsobom.

Štyridsaťosem hodín pred druhým kolom volieb neznámi hackeri zverejnili deväť gigabajtov ukradnutých dát a e-mailov, ktoré vraj pochádzali z kampane Emmanuela Macrona, v snahe ovplyvniť výsledok volieb vo Francúzsku.

Medzi zverejnenými dátami však boli aj falošné dokumenty vytvorené s cieľom očierniť kampaň a jeho predstaviteľa. Stopy viedli aj tentoraz do Ruska a bezpečnostná firma Trend Micro našla podobné nástroje, aké boli použité skupinou APT28 alebo Módny medveď.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo takisto na celej operácii zaujímavé, bol fakt, že na šírení týchto informácií sa podieľali rovnaké siete účtov, aké boli použité v prípade amerických prezidentských volieb.

Nielen Hillary a nielen USA

Bola by však chyba myslieť si, že pokusy ovplyvňovať voľby prostredníctvom dezinformácií a kybernetických útokov sú len doménou Ruska a týkajú sa len USA a krajín západnej Európy. V roku 2016 bol zvolený za prezidenta Filipín Rodrigo Duterte, pričom jeho zvolenie bolo výrazne podporené pôsobením aj dvanástich miliónov účtov šíriacich falošné a vymyslené správy.

Duterte po svojom zvolení rozpútal kampaň proti svojim politickým odporcom, využívajúc vo veľkom aj sociálne médiá na umlčanie a zastrašenie akýchkoľvek kritikov a opozície.

Mnohé diktátorské a autoritatívne režimy sveta sa buď snažia úplne zakázať používanie niektorých sociálnych sietí, v snahe znemožniť politickej opozícii šíriť svoje posolstvá, alebo si vytvorili prepracované systémy na sledovanie a monitorovanie aktivít, ktoré vnímajú ako nepriateľské.

SkryťVypnúť reklamu

Tri vyššie uvedené prípady predstavujú len špičku ľadovca oveľa širšieho problému, ktorý môže podkopať legitimitu základného stavebného kameňa demokracie – slobodného a informovaného výberu zástupcov občanov vo voľbách. Ak ľudia totiž rozhodujú o budúcnosti svojej krajiny na základe falošných alebo zmanipulovaných informácií, nemôžu sa rozhodovať slobodne.

Čo na to Slováci

Napriek tomu, že informácie o zasahovaní do volieb boli pomerne široko medializované aj u nás, podľa najnovšieho reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky GLOBSEC Trends z tohto roku si len 32 % Slovákov myslí, že Rusko ovplyvňovalo prezidentské voľby v USA a 45 % s tým nesúhlasí. V prípade snáh o zasahovanie Ruska do volieb v Európe je počet tých, ktorí si uvedomujú ruské snahy, ešte menší: 27 % vs. 49 %, ktorí si to nemyslia.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Brusel ukázal, ako chce bojovať proti dezinformáciám na internete Čítajte 

Spomedzi krajín strednej Európy je Slovensko v tomto smere najskeptickejšie. V rovnakom výskume 34 % Slovákov uviedlo, že sa stretli s dezinformáciami na sociálnych sieťach.

Podľa výsledkov eurobarometra z februára 2018 považuje 84 % Slovákov falošné správy za problém pre demokraciu.

Problémom vplyvu dezinformácií a falošných správ na spoločnosť sa čoraz intenzívnejšie venuje aj Európska komisia, ktorá vytvorila skupinu expertov na vysokej úrovni a prijala koncom apríla uznesenie o tom, ako si chce poradiť s týmto fenoménom.

Uvádza sa v nej, že demokratické spoločnosti sú závislé od verejných debát založených na pravdivých informáciách. Falošné správy a dezinformácie podkopávajú priestor na zmysluplný dialóg a vo svojom dôsledku aj demokraciu ako takú.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa teda, že sa konečne začíname brániť proti záplave falošných a zavádzajúcich informácií, ktoré sa najmä v prostredí sociálnych sietí ľahko šíria a využívajú ich aj rôzne štáty na presadzovanie vlastných záujmov a ovplyvňovanie demokratických procesov.

Ak chceme ochrániť zmysluplný verejný dialóg založený na skutočných informáciách, bude si to vyžadovať ešte veľa energie a opatrení tak na strane národných vlád, EÚ, ako aj sociálnych sietí v oblasti financovania politických kampaní, zvýšenia transparentnosti, podpory kritického myslenia, ale aj nezávislej žurnalistiky a skupín, ktoré overujú fakty.

No v prvom rade je dôležité, aby sme si my všetci ako občania a používatelia sociálnych sietí uvedomili, že nie všetko, čo čítame a vidíme na našich obrazovkách, je pravdivé, a vedeli odlišovať zrno od pliev.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Daniel Milo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 702
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 768
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 724
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 997
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 761
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 887
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Prezidentský kandidát Ivan Korčok počas zhromaždenia v Bratislave.

Voliči v prvom kole vyslali signál, že nechcú politiku korupcie a lži.


Nabudúce by niekto z SNS mohol vyriešiť krádež tým, že zatkne náhodného okoloidúceho.


Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Orbánove médiá vykresľujú Pellegriniho ako mierotvorcu a Korčoka ako vojnového štváča.


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 464
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 475
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 355
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 913
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 348
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 340
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 905
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu