Autor je členom predsedníctva Progresívneho Slovenska
Rukojemníci. Tak sa dá asi najlepšie popísať stav, v ktorom vláda SR už roky drží baníkov na hornej Nitre. Rukojemníci krátkozrakej a možno aj korupčnej politiky Ficových vlád.
Už roky nás táto rukojemnícka dráma stojí nielen takmer 100 miliónov eur v cene elektriny, ale aj 50 predčasných úmrtí a 500 závažných ochorení ročne. A to nehovorím o tom, že baníci majú najviac chorôb z povolania na Slovensku.
Deklarovaným dôvodom, pre tento takzvaný všeobecný hospodársky záujem na využívaní domáceho uhlia pri výrobe elektriny, je udržanie zamestnanosti v regióne hornej Nitry.
No keď si zoberieme priemernú mzdu v HBP, a. s., a počet zamestnancov, tak zistíme, že na výplaty z takmer 100 miliónov, ktorými podporujeme tento záujem, ide iba približne polovica.
To je trochu vysoká cena za udržanie zamestnanosti, ktorá nás navyše stojí aj ľudské životy. Keby baníci sedeli doma a dostávali terajšiu mzdu, tak nás to ako občanov vyjde lacnejšie. Je však pochopiteľné, že doma sedieť nechcú. Chcú pracovať, mať sociálne istoty a nebáť sa o budúcnosť.
Čoho sa boja baníci
Boja sa, že po skončení ťažby, ktorá bez povinného výkupu uhlia Slovenskými elektrárňami skončí, zostanú dlhodobo bez práce a bez perspektívy.
Boja sa, že zamestnávatelia nebudú mať záujem o predovšetkým mužov v strednom veku s hrubými zdravotnými kartami. Niektorí pod podmienkou anonymity rozprávajú o diskriminácii na trhu práce, keď sa snažili obzerať po inej robote.
A aj preto je pre Roberta Fica jednoduché si z nich robiť rukojemníkov.