Javier Solana bol vysokým zástupcom EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, generálnym tajomníkom NATO a španielskym ministrom zahraničia.
Rozhodnutím odstúpiť od iránskej jadrovej dohody – oficiálne nazývanej Spoločný komplexný akčný plán (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) prejavila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa opäť raz, že je odhodlaná zničiť zásadné svetové štruktúry a dohody. Toto rozhodnutie predstavuje rozhodujúci úder tejto dohode z roku 2015, pričom vystaví celý svet riziku.
Na JCPOA – mimochodom, výsledku rokov zložitých rokovaní – sa dohodlo sedem štátov a Európska únia a jednomyseľne ju prijala Bezpečnostná rada OSN. No Trump sa jednostranne rozhodol pre „najvyššiu úroveň ekonomických sankcií“ proti Iránu a proti „každému štátu, ktorý pomôže Iránu v jeho snahe o jadrové zbrojenie“.
Firmy a banky krajín, ktoré dodržali svoje sľuby v rámci JCPOA, teraz budú značne trpieť následkom svojich legitímnych obchodných vzťahov s Iránom. Inými slovami: krajina, ktorá porušuje sľuby, rozhodla sa potrestať tie, ktoré tie svoje dodržiavajú.
Severná Kórea sa pozerá
JCPOA možno ešte zachrániť. Všetky ostatné strany dohody už deklarovali ochotu dodržať ju. Hlavne EÚ však musí prevziať zodpovednosť za to, aby dohoda prežila.
Hoci transatlantické vzťahy sú silnou priroritou, rovnako je ňou aj obrana multilateralizmu a všetkých jeho míľnikov pred ľahkomyseľnými a neospravedlntieľnými útokmi. To platí ešte viac, keď cieľom týchto útokov nie je „urobiť Ameriku prvou“, ale skôr urobiť prvým Trumpa.