SME

Maďari proti Srbom, Nemci proti Poliakom

Čo by sa mohlo stať, keby Západ zmizol z východnej Európy?

Noční vlci na bratislavskom Slavíne. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je poľský spisovateľ a novinár

Kedysi býval Západ obhajcom a zástancom práv tých, čo trpeli nevýhodným zemepisným usporiadaním po druhej svetovej vojne. Túto úlohu hrával prinajmenšom na územiach, kde súperil so Sovietskym zväzom a neskoršími postsovietskymi autokraciami, ktoré vznikli z chaosu po skončení studenej vojny v 90. rokoch.

Západ pomohol zvrhnúť komunizmus v tomto regióne a jeho pozostatky, ktoré sa snažili prežiť v Rusku a Srbsku. Obhajoval práva kosovských Albáncov, bosnianskych moslimov a Chorvátov napádaných Srbmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predtým bol najväčším obrancom obyvateľov východného bloku a všetkých národov, ktoré sa chceli oslobodiť spod sovietskej nadvlády.

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Pozíciu legendy a zdanlivého rebela, ktorý brojí proti zakonzervovanému a zastaranému usporiadaniu, prebralo Rusko.

V tejto úlohe sa Kremeľ snaží narušiť, alebo priam zničiť (čo je nemožné), systémy založené Západom. Rusko môže toto usporiadanie len zneužiť, lebo vie – až pridobre –, že v porovnaní so Západom sú jeho zdroje a kapacity obmedzené. Dokazuje však, že revolučná taktika mu dokonale sadne. V očiach ľudí, ktorí nie sú veľmi spokojní so západným poriadkom, hrá Rusko rovnakú rolu, akú hral v minulosti Západ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Apoštol slobody

Zatiaľ čo Ronald Reagan a George H. W. Bush valcovali Sovietsky zväz – ktorý už bol na pokraji rozpadu –, Rusko sa snažilo zareagovať zakročením proti štátom, ktoré vytvoril Západ.

Podarilo sa mu odtrhnúť Podnestersko od Moldavska (spolu s väčšinovým po rusky hovoriacim obyvateľstvom) a takmer uspelo s rovnakými snahami v Gagauzsku. Toto moldavské územie obýva turecká menšina, ktorej etnickú vlajku niesli – tak ako aj v Podnestersku – po rusky hovoriaci „Sovieti“. Nevedeli prijať moldavské usporiadanie a v etnickom profile nového štátu videli stelesnenie nacionalizmu.

V Litve sa Moskva snažila zopakovať rovnaký scenár pri poľskej menšine. No Poľský národno-územný región, ktorý sa mal stať autonómnou oblasťou v juhovýchodnej Litve a vyhlásil sa ňou v roku 1990, nedostal podporu poľskej vlády.

V Poľsku vtedy vládla prvá nekomunistická elita predstavujúca liberálnejšie krídlo bývalej demokratickej opozície zastávajúcej západné ideály. No v Litve Poľský národno-územný región, ktorý sa v Poľsku nikdy netešil veľkej obľube, stále vnímajú ako šancu, ktorú proruská poľská menšina prepásla.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5CQS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Určite sa mu aj veľmi cnelo.


1
Peter Schutz

Ani hlasovanie s opozíciou proti transakčnej dani by koalíciu nerozbilo.


39
Úraduje

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 3
Americký prezident Donald Trump.

Hnutie MAGA je moderná severoamerická verzia nemeckej NSDAP.


21
SkryťZatvoriť reklamu