SME

Maďari proti Srbom, Nemci proti Poliakom

Čo by sa mohlo stať, keby Západ zmizol z východnej Európy?

Noční vlci na bratislavskom Slavíne. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je poľský spisovateľ a novinár

Kedysi býval Západ obhajcom a zástancom práv tých, čo trpeli nevýhodným zemepisným usporiadaním po druhej svetovej vojne. Túto úlohu hrával prinajmenšom na územiach, kde súperil so Sovietskym zväzom a neskoršími postsovietskymi autokraciami, ktoré vznikli z chaosu po skončení studenej vojny v 90. rokoch.

Západ pomohol zvrhnúť komunizmus v tomto regióne a jeho pozostatky, ktoré sa snažili prežiť v Rusku a Srbsku. Obhajoval práva kosovských Albáncov, bosnianskych moslimov a Chorvátov napádaných Srbmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predtým bol najväčším obrancom obyvateľov východného bloku a všetkých národov, ktoré sa chceli oslobodiť spod sovietskej nadvlády.

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Pozíciu legendy a zdanlivého rebela, ktorý brojí proti zakonzervovanému a zastaranému usporiadaniu, prebralo Rusko.

V tejto úlohe sa Kremeľ snaží narušiť, alebo priam zničiť (čo je nemožné), systémy založené Západom. Rusko môže toto usporiadanie len zneužiť, lebo vie – až pridobre –, že v porovnaní so Západom sú jeho zdroje a kapacity obmedzené. Dokazuje však, že revolučná taktika mu dokonale sadne. V očiach ľudí, ktorí nie sú veľmi spokojní so západným poriadkom, hrá Rusko rovnakú rolu, akú hral v minulosti Západ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Apoštol slobody

Zatiaľ čo Ronald Reagan a George H. W. Bush valcovali Sovietsky zväz – ktorý už bol na pokraji rozpadu –, Rusko sa snažilo zareagovať zakročením proti štátom, ktoré vytvoril Západ.

Podarilo sa mu odtrhnúť Podnestersko od Moldavska (spolu s väčšinovým po rusky hovoriacim obyvateľstvom) a takmer uspelo s rovnakými snahami v Gagauzsku. Toto moldavské územie obýva turecká menšina, ktorej etnickú vlajku niesli – tak ako aj v Podnestersku – po rusky hovoriaci „Sovieti“. Nevedeli prijať moldavské usporiadanie a v etnickom profile nového štátu videli stelesnenie nacionalizmu.

V Litve sa Moskva snažila zopakovať rovnaký scenár pri poľskej menšine. No Poľský národno-územný región, ktorý sa mal stať autonómnou oblasťou v juhovýchodnej Litve a vyhlásil sa ňou v roku 1990, nedostal podporu poľskej vlády.

V Poľsku vtedy vládla prvá nekomunistická elita predstavujúca liberálnejšie krídlo bývalej demokratickej opozície zastávajúcej západné ideály. No v Litve Poľský národno-územný región, ktorý sa v Poľsku nikdy netešil veľkej obľube, stále vnímajú ako šancu, ktorú proruská poľská menšina prepásla.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5CQS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ktoré písmenko si vyberáte?


16

Ako si extrémne bohatý turista urobil dojem z rozvojovej krajiny.


24
Premiér Robert Fico na výročie atentátu.

Fico chce atentátom prepísať aj príbeh vraždy Jána a Martiny.


14
Nová šéfka STVR.

Zelenskyj ukazuje, kto chce prímerie.


13
SkryťZatvoriť reklamu