Autor je filozof a publicista
Keďže prezidentské voľby sa blížia, je čas zamyslieť sa nad tým, aké požiadavky by sme mali klásť na budúceho prezidenta a aká je úloha prezidenta v parlamentnej demokracii. Je veľa voličov, ktorí v tom nemajú jasno.
Právomoci a postavenie prezidenta v rámci republiky pripomínajú právomoci a postavenie kráľa v monarchii. Funkcia prezidenta je pozostatkom monarchizmu v rámci republiky.
Z čisto technického hľadiska by nebol problém zrušiť funkciu prezidenta a rozdeliť jeho právomoci medzi vládu, parlament alebo súdy.
Proti tomu však stojí intuícia, že tak, ako má telo hlavu, má mať aj spoločnosť hlavu, ktorá pôsobí ako integrujúci prvok.
Prezident ako zjednotiteľ
Veľa sa hovorí o tom, že prezident by mal byť prezidentom všetkých občanov, že by mal spoločnosť zjednocovať. Mal by sa o to usilovať ako o určitý ideál.
Ak by sme sa pridržiavali predchádzajúcej analógie, potom v hlave sa stretávajú všetky nervové zakončenia. Je to riadiace centrum. A dôležité je, že hlava je len jedna.
Alebo inak: prezident stojí na vrchole spoločenskej pyramídy a tak, ako sa vo vrchole pyramídy stretávajú všetky jej steny, predstavuje prvý občan symbol jednoty štátu a spoločnosti. Zároveň prezident stelesňuje kvalitu spoločnosti, jej kvintesenciu. V dobrom či zlom.
Hovorca verejnosti
Stretol som sa s názorom, že prezident by mal byť názorovo vyhranený, mať ostré jednoznačné postoje, byť výraznou osobnosťou. Každý názorový tábor by potom v tejto funkcii chcel mať svojho reprezentanta, „svojho človeka“.
Lenže keď bude prezidentom konzervatívec s vyhranene konzervatívnymi názormi, nebude sa to páčiť liberálom, a keby bol prezidentom silne vyhranený liberál, zase by neboli s ním spokojní konzervatívci.