František Emmert, Holocaust, Computer Press 2006.
Kniha múzeum alebo rodinný lekár proti strate historickej pamäti. Tak by sa dala charakterizovať výnimočná kniha Holocaust českého autora Františka Emmerta. Opisuje „najhorší zločin v ľudských dejinách“ stručne a súhrnne, s výrazným a bohatým grafickým sprievodom. Je to zväzok, ktorý by nemal chýbať v žiadnej dobrej knižnici.
„Od tragickej udalosti, ktorú sami Židia nazývajú šoa, uplynulo viac než sedemdesiat rokov. Okruh pamätníkov sa každý rok stenčuje. Povojnovej generácii chýba osobná skúsenosť a mnohokrát aj schopnosť plného vcítenia sa do osudov vtedajších obetí. Nacizmus a jeho zločiny sa stávajú čoraz vzdialenejšou minulosťou. Na jednej strane je to dobre, avšak zabúdať sa nesmie,“ vysvetľuje autor v predslove, prečo kniha vznikla.
Samozrejme, že sa na 170 stranách nedá vystihnúť holokaust vo všetkej ohavnosti, tragickosti, zvrátenosti, ale obmedzený rozsah premenil autor vo výhodu: je to prehľad - logický, zrozumiteľný, pútavý.
Stručný sprievodca hrôzou
František Emmert rozvrhol opis holokaustu do 27 kapitol - od Dejín a kultúry Židov až po stručné Osudy Židov po roku 1945. Výber jednotlivých období a rozsah im venovaný je obhájiteľný, pevná štruktúra rozprávania a disciplína v rozsahu je veľkou výhodou publikácie - majme na pamäti, že cieľom diela nie je prehlbovať bohaté znalosti histórie tým, ktorí (nielen) o holokauste veľa vedia, ale informovať tých, ktorí len tušia alebo ani to nie...
Pomerne bohato je spracovaný vývoj v Nemecku pred druhou svetovou vojnou. „Časť historikov považuje za začiatok holokaustu rok 1933, keď sa v Nemecku dostala k moci radikálne antisemitská nacistická strana (NSDAP, Národno-socialistická nemecká robotnícka strana). Bez tejto udalosti by k holokaustu zrejme nikdy nedošlo,“ vysvetľuje Emmert.