SME

Čakali sme od strednej Európy príliš?

Havlove očakávania od strednej Európy sa sčasti naplnili nečakaným spôsobom.

Stretnutie prezidentov čerstvej Visegrádskej štvorky. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je profesorom na University College London (School of Slavonic and East European Studies (SSEES).

V januári 1990 navštívil československý prezident Václav Havel počas jednej zo svojich prvých ciest do zahraničia poľský parlament. Vyzval tam stredoeurópske národy, aby sa spojili do zoskupenia, z ktorého sa neskôr stala Visegrádska štvorka.

Podľa Havla mal región historickú príležitosť na novú identitu v čase nezvrátiteľného vzostupu slobody a demokracie. Ako uvažoval, so svojou unikátnou skúsenosťou by sa dokonca mohli stať zdrojom „rýchlych a odvážnych riešení“ pre svet, ktorý sa práve vymanil zo studenej vojny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niekoľko mesiacov po prvom visegrádskom summite v lete 1991 si Havel sadol a napísal o tom, aká demokracia by sa mohla v regióne objaviť.

Tešil sa na sebavedomé spoločnosti so stabilnými politickými stranami s oporou v širokom členstve; decentralizované inštitúcie a silnú občiansku spoločnosť; prosperujúcu zmiešanú ekonomiku, ktorú bude poháňať nová trieda miestnych podnikateľov; udržiavané verejné priestory, modernizovanú infraštruktúru; aktívne sociálne štáty, ktoré pomôžu menšine občanov, ktorú postihne nezamestnanosť alebo choroby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Budúcnosť strednej Európy mala byť, ako to Havel predpovedal, silne zakotvená v Európskom spoločenstve, azda aj v používaní spoločnej meny, a pôsobila by ako most k národom rozpadajúceho sa Sovietskeho zväzu.

Polonaplnené nádeje

Pohľad na dnešnú V4 ukazuje, že Havlove nádeje sa stali realitou len sčasti. Región zažil silný ekonomický rast najmä v Poľsku a na Slovensku, hoci je pravda, že priame zahraničné investície a privatizované štátne firmy domácich podnikateľov jasne zatienili.

Sociálne náklady transformácie, najmä pri najviac zraniteľných a v najviac postihnutých regiónoch, boli vyššie ako v roku 1991 predpokladal Havel.

Len jeho rodná Česká republika bola na tom v tomto ohľade lepšie. Krajiny V4 mali na rozdiel od ich pobaltských alebo balkánskych susedov relatívne robustné sociálne štáty. Príjmová nerovnosť nie je väčšia, ako je bežné v západnej Európe. Česká republika a Slovensko majú takmer škandinávske úrovne egalitarizmu.

No mimo prosperujúcich hlavných miest sú životné štandardy dokonca aj pre strednú príjmovú triedu značne pozadu za tými v západnej Európe. Doháňanie úrovne rozvoja bežnej v západnej Európe je aj v najoptimistickejších scenároch strednej Európe stále vzdialené na generácie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5DMB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Peter Schutz

Podozrenie, že v KDH sa pomiatli, navodzuje výzva vláde.


Vyhlásenie šéfredaktorov Aktualít, Denníka SME, Denníka N a ICJK.


Nataša Holinová

Takýto koniec prokurátorov ÚŠP môže iba odradiť akýchkoľvek kvalitných ľudí.


SkryťZatvoriť reklamu