Autorka je právnička, pôsobí v Ústave štátu a práva SAV
Deň 28. október 1918 ako mimoriadny, sviatočný, pripomínajúci vznik Československa a pamiatku na jeho hlavných protagonistov T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneša sa snažili vygumovať z verejnej pamäti už mnohí.
Na potrebe očierniť a zavrhnúť jeho myšlienkový základ – demokraciu, pracovali od jesene 1938 do jari 1945 ľudáci paralelne s hlasnou časťou nastupujúcich českých druhorepublikových a protektorátnych elít.
Už počas vojny sa k nim pridal G. Husák so svojou skupinou komunistov, ktorí sa nádejali na okamžité povojnové „sovietske Slovensko“, aj ich českí súdruhovia, ktorí zásluhy zakladateľov republiky dávno popierali tým, že vraj „Československo vzniklo vďaka Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii“. V 50. rokoch by ste dátum jeho vzniku hľadali v kalendári sviatkov márne. Prekryli ho výročím „dňa znárodnenia“.
SNP nepatrilo komunistom
Z našich dejín mali zmiznúť pozitívne zmienky i o mnohých ďalších, ktorí za Československo a demokraciu dlhodobo zápasili. Nešlo pritom len o politikov, ale i vojakov, ktorí boli počas II. svetovej vojny na západných frontoch, mnohých na východnom fronte a aj v domácom odboji, ak sa stavali proti komunistom.