Yuval Noak Harari: Homo deus (Preklad A. Tomský a A. Pilátová Leda, 2017, slovenské vydanie chystá na jesenný trh vydavateľstvo Aktuell)
Alchymisti pred storočiami hľadali elixír večnej mladosti, svätý grál poznania a transmutáciu sľubujúcu nekonečné bohatstvo bez potreby pracovať. Dnes vďaka genetike, digitálnym technológiám a absurdným finančným systémom dosahujeme vytúžené méty.
Biologické inžinierstvo nám sľubuje nové telá, život za hranicou stovky (i stoviek) rokov. Učiaca sa umelá inteligencia a neurónové počítače nielenže zmestia ľudské poznanie do pár terabajtov, ale dokážu generovať nové skúsenosti. A ľudská práca prestáva byť dôležitá, keďže stroje nahrádzajú rovnako drevorubačov ako jemné ruky chirurga a my si môžeme užívať.
Lenže je táto prítomnosť a reálna blízka budúcnosť skutočným víťazstvom človeka, alebo stojíme na samom okraji útesu nevidiac hlbočinu pod nami?
Pochybuj a provokuj
Intelektuálna celebrita Yuval Noah Harari (1976) je izraelský historik, ktorý sa zaoberá dlhodobými trendmi, súvislosťami a provokatívne predkladá otázky, ktoré občas nechceme počuť. Celosvetovú slávu mu priniesla kniha Sapiens, ktorá sa pozrela na dejiny človeka s odvahou spochybňovať zaužívané a človeka obdivujúce rozprávania.
Je to príbeh o tom, ako sa jeden ľudský druh stal dominantným a na manipuláciu svojimi vlastnými členmi si vytvoril súbor príbehov, vier, pravidiel a mýtov. Neboli sme a nie sme žiadne hviezdy prírody, skôr agresívny druh, ktorý za pár desaťtisíc rokov kolonizoval celý svet.
Homo deus nesie podtitul Stručné dejiny zajtrajška a nadväzuje na knihu Sapiens práve v momente, keď sme sa dostali do dnešných dní. Čo s nami robí tá obrovská masa poznania a technológií, ktorú sa nám podarilo vytvoriť? Ako sa lovec a zberač spred 15-tisíc rokov stavia ku geneticky modifikovaným rastlinám a živočíchom, ako nás menia digitálne technológie, ktoré nemajú problém vyhrať v šachu? Vyhrajú aj v súboji s ľudstvom? Bude na diaľku riadená vojna cez počítače presnejšia alebo krutejšia?