Autor je podpredseda vlády a minister životného prostredia
Len nedávno sme si pripomenuli tridsiate výročie vyhlásenia Národného parku Slovenský raj. Za tých tridsať rokov sa na Slovensku veľa vecí zmenilo. Niečo rýchlo, niečo postupne a niečo sa mení až v posledných rokoch. Práve ochrana prírody patrí medzi oblasti, v ktorých máme na Slovensku čo dobiehať. A teraz sa láme chlieb.
Ako si uchovať najvzácnejšie lokality už nie je izolovanou otázkou medzi zainteresovanými. Dnes sa ochrana prírody stala plnohodnotnou celospoločenskou témou. V diskusii, ako a prečo chceme chrániť tie najcennejšie lokality, je dôležité ukazovať úspešné príbehy. Príklady, ktoré skeptikov presvedčia, že ochrana najvzácnejších území nepredstavuje obmedzovanie, ale prináša príležitosť pre rozvoj celých regiónov.
Slovenský raj predstavuje jeden, možno najviditeľnejší príklad, že sa to dá. Národný park ročne navštívi 650-tisíc turistov. Tí prinášajú možnosti pre hotelierov, reštaurácie, pre celý segment služieb. V Slovenskom raji sa vytvorili fungujúce partnerstvá medzi ochranou prírody, samosprávami, predstaviteľmi cestovného ruchu a obyvateľmi. Vďaka tomu sa región môže rozvíjať. Nie na úkor prírody, ale práve vďaka jej ochrane.
Dva roky po zonácii
Národný park Slovenský raj síce bol vyhlásený pred tridsiatimi rokmi, no ďalší impulz prišiel v roku 2016. Raj prešiel zonáciou. Nastavili sa jasné pravidlá, kde a ako hospodáriť. A čo je dôležitejšie, ktoré územia nechať bez zásahov človeka. Aby sa príroda mohla vyvíjať vlastným tempom a vlastným spôsobom.