SME

Prečo je dobré, že Trump roztrhal dohodu s Iránom

Tento druh zbožných prianí mal za následok druhú svetovú vojnu.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor vyučuje medzinárodné vzťahy na UK v Bratislave

Jedna stará múdrosť, ktorá sa pripisuje francúzskemu novinárovi Jeanovi-Baptistovi Alphonsovi Karrovi z 19. storočia, hovorí: „Čím viac sa veci menia, tým viac zostávajú rovnaké.“

Asi v tomto duchu možno vidieť situáciu, ktorá vznikla, keď americký prezident Donald Trump v máji tohto roku oznámil, že USA odstupujú od Spoločného komplexného akčného plánu (Joint Comprehensive Plan of Action/JCPOA), jadrovej dohody s Iránom. Európske štáty, ktoré dohodu podpísali, zostali v šoku. Nemuseli byť, keby boli nazreli do histórie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako Chamberlain pochodil s Hitlerom

Logiku Trumpovej administratívy možno pochopiť, ak sa vrátime k dnes už dobre známej medzinárodnej politickej situácii z roku 1938 – k mníchovskej konferencii. Pripomeňme si, že keď britský premiér Neville Chamberlain pricestoval do Nemecka s cieľom rokovať o budúcej Mníchovskej dohode, očividne vôbec netušil, aké katastrofálne budú jej následky.

Mníchovská dohoda bola snahou o vyriešenie osudu Sudet za rokovacím stolom – územia v tvare podkovy okolo západných hraníc Československa, ktoré obývali predovšetkým etnickí Nemci. Chamberlain a francúzsky premiér Edouard Daladier súhlasili, aby sa tento región dostal pod kontrolu Nemecka výmenou za „mier v našej ére”.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chamberlain vtedy podľa všetkého veril, že vedie realistickú politiku, keď dáva Hitlerovi a nemeckému režimu "cukor", čím získa garanciu mieru v Európe. Chamberlainova taktika dáva zmysel aj z realistickej teoretickej perspektívy medzinárodných vzťahov. Rokovanie a kompromis sú súčasťou realistického „arzenálu”.

Stručne povedané, Chamberlainovu taktiku by sme mohli hodnotiť ako prezieravý krok. A bola by sa aj vyplatila, keby bol jeho oponent normálnym „hráčom“ – čiže človekom, ktorý dodržiava pravidlá hry. Ale ako všetci dobre vieme, Hitler nebol normálnym hráčom – a rozhodne nedodržiaval pravidlá hry.

Jednoducho zmanipuloval mníchovské rokovania, aby sa mohol pustiť do úplného rozkúskovania Československa a jeho následnej okupácie. Keď k nej došlo, Chamberlain vyzeral ako úplný hlupák, keďže vôbec pripustil myšlienku, že nemecký režim bude brať dohodu vážne.

Aký partner je Irán

Podobne je to aj s iránskou jadrovou dohodou. Stojí za to si v krátkosti zopakovať udalosti, ktoré k nej viedli. Štyri európske štáty spolu s USA, Ruskom a Čínou rokovali v roku 2015 s Iránom a podpísali s ním dohodu. Táto dohoda v skratke sľubovala koniec ekonomických sankcií uvalených na Irán, ak jeho režim dočasne pozastaví obohacovanie uránu, ktorý možno použiť na výrobu jadrových zbraní.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5E86 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Fico chce replikovať Orbánovu mašinériu.


20

Pohľad na ukončenú parlamentnú krízu veľmi záleží od toho, kde stojíte.


14
Peter Weiss.

Prečo by nám mala EÚ pomáhať, ak nie sme solidárni.


21
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa len nedávno stretol s Donaldom Trumpom v Bielom dome.

Geopolitika národnej konkurencie nie je len Trumpov vrtoch.


60
SkryťZatvoriť reklamu