Autor je výskumník pražského Ústavu medzinárodných vzťahov a učí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského.
Vyváženosť. Žurnalistické zaklínadlo, o ktorom počuť čoraz viac, najmä v súvislosti s RTVS. Azda je samozrejmé, že verejnoprávne spravodajstvo by malo byť vyvážené. Akí ale sú novinári vo svojej politickej orientácii predtým, než sa začnú usilovať o vyváženosť, či nestrannosť? A usilujú sa o ňu vôbec?
Odpoveď na tieto otázky pre Česko prinášajú Jaromír Volek a Marína Urbániková v knihe Českí novinári v komparatívnej perspektíve. Kapitola venujúca sa politickej orientácii žurnalistov je svojimi výsledkami zaujímavá aj pre slovenskú verejnosť.
Vyše 70 percent opýtaných novinárov sa stotožňuje s liberálnymi hodnotami, 37 percent s konzervatívnymi a z transformačnej generácie narodenej medzi rokmi 1966 - 1981 sa len 14 percent stotožňuje so socialistickými hodnotami.
“Novinári prisudzujú dôležitosť ovplyvňovaniu verejnej mienky, či presadzovaniu určitých hodnôt a ideí.
„
Z najmladšej generácie je to štvrtina. Liberálne hodnoty pritom novinári takmer automaticky spájajú s pravicovou orientáciou. Zhruba polovica žurnalistov je pravicová a len okolo 16 percent je naľavo.
Pravicové ideologické zameranie je tak omnoho vyššie než v západnej Európe a Spojených štátoch. Českí pravicoví novinári sú zároveň bohatší ako ich centristickí a ľavicoví kolegovia a najviac sa identifikujú s trhovou orientáciou médií, teda takou, ktorá bude atraktívna pre najširšie publikum a bude publiku poskytovať rozptýlenie.