Autor je poradcom europoslankyne Anny Záborskej. Článok vyjadruje súkromný názor autora.
„Neuveriteľné: Bavorsko budí dojem, akoby Rakúsko a spolkový kancelár Kurz podporovali vracanie (migrantov) na nemeckej hranici, a rakúsky minister vnútra teraz hovorí, že to by bolo porušením medzinárodného práva a nikto sa vracať nebude. Čo teraz?“
To napísal deň pred vrcholnou schôdzkou európskych premiérov k téme migrácie predseda krajinskej vlády Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet (CDU) na sociálnej sieti. A pripojil aj doslovné vyjadrenie rakúskeho ministra vnútra Herberta Kickla (FPO) v TV Puls4: „Ak si Nemecko myslí, že môže jednoducho vrátiť osoby (utečencov) do Rakúska v rozpore s medzinárodným právom, tak Nemcom vysvetlíme, že od nich tieto osoby neprijmeme.“

Ešte dva týždne predtým hovorili rakúsky kancelár Kurz a nemecký minister vnútra Seehofer (CSU) na spoločnej tlačovej konferencii o spojenectve medzi Viedňou, Berlínom a Rímom, o akejsi „osi ochotných“, ako ju nazval Kurz. Spoločný záujem na posilnení ochrany vonkajších hraníc však rieši len časť migračného problému – keď však prišla reč na migrantov, ktorí už hranice prekročili, porozumenie sa skončilo.
Kopanie do otvorených dverí
Predsummitové vyhlásenia bavorských a rakúskych aktérov boli pritom svojím obsahom asi rovnako akčné ako kopanie do otvorených dverí: toľko kritizovaná Európska komisia už dávnejšie nielenže pripravila konkrétne návrhy na posilnenie pohraničnej agentúry Frontex, vytvorenie hot-spotov pre registráciu migrantov a ďalšie opatrenia, ale zabezpečila aj ich financovanie.